BEOGRAD - Vanredna sednica Skupštine Srbije, na čijem dnavnom redu je 36 zakonskih predloga i drugih akata, među kojima i predlog rebalansa budžeta, počela je danas, a poslanici bi trebalo prvo da razmatraju paket zakona namenjenih fiskalnoj konsolidaciji.
Skupština Srbije je na početku rada, nešto posle 15 sati, konstatovala prestanak mandata četvorici poslanika - Zoranu Mašiću i Milosavu Miličkoviću iz SNS i Bošku Ničiću i Nebojši Zdravkoviću iz URS, koji su podneli ostavke na poslaničke mandate zbog nespojivosti funkcija.
Mašić je državni sekretar u Ministarstvu prosvete, Miličković predsednik opštine Rakovica, Ničić gradonačelnik Zaječara i Zdravković zamenik gradonačelnika Kragujevca.
Poslanici na početku sednice koriste pravo da postavljau pitanja, kao i svakog utorka i četvrtka nakon čega će preći na razmatranje zakona.
Nakon toga najpre bi trebalo da debatuju o izmenama zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, o porezu na dodatnu vrednost, o dohotku građana, o akcizama, o duvanu, o republičkim administrativnim taksama, o fiskalnim kasama, o finansranju lokalne samouprave, o turizmu, o privatizaciji i o obaveznom osiguranju u saobraćaju.
Takođe, poslanici će da raspravljaju i o zaštiti od jonizujućeg zračenja i o nuklearnoj sigurnosti, o prestanku važenja zakona o Fondu za zaštitu životne sredine, o hemikalijama, o vodama, šumama, stočarstvu, o vinu, o veterinarstvu, o sudskim taksama, o vazdušnom saobraćaju, o javnim putevima, o vanrednim situacijama i o energetici.
Tim zakonskim rešenjima, između ostalog, predviđeno je ukidanje 130 parafiskalnih nameta, što bi trebalo da rastereti privredu Srbije, kao i sedam agencija i drugih regulatornih tela, a predviđeno je i minimalno povećanje akciza na cigarete i dizel gorivo i poreza.
Opšta stopa PDV-a se od oktobra povećava sa 18 na 20 odsto, dok je na sve životne namirnice zadržana snižena stopa tog poreza od osam odsto.
Na dnevnom redu sednice kao 25. tačka je predlog rebalansa budžeta za ovu godinu, koji predviđa prihode od 829,6 milijardi dinara, rashode od 1.033,2 milijarde i deficit od 203,6 milijardi dinara, ili 6,2 odsto BDP i prateći zakoni.
Takođe, na dnevnom redu je i predlog za izbor viceguvernera Narodne banke Srbije i Predlog odluke o izboru Saveta Državne revizroske institucije, o čemu će poslanici debatovati u predstojećim danima.