PETA BOLEST KOD DECE: Ovo su simptomi, kreće sa CRVENIM obrazima, evo šta je UZROK, a ovako se LEČI ova zarazna infekcija
Ako dete ima osip koji se danima šeta od glave prema trupu, guzi, nogama i rukama, ujutru se budi crvenih obraza kao da ga je neko šamarao, taman kad mislite da je osip izbledeo pojavi se ponovo na licu i vratu, a koža izgleda kao geografska karta, verovatno je da je u pitanju infekcijski eritem.
Što je peta bolest?
Peta bolest ili "erythema infectiosum" ili megaleritem je blaga virusna bolest najčešće dečjeg doba koja se javlja uglavnom bez povišene temperature, a glavni znak je osip po koži. Javlja se sporadično ili epidemijski.
Ko oboleva? Najčešće obolevaju deca od 5 do 14 godina, a prenosi se kapljičnim putem, ali i preko krvi i krvnih derivata.
Koji je uzrok?
Uzročnik peta bolesti je vrsta virusa - parvovirus B19.
Koji su simptomi peta bolesti?
Nakon inkubacije od 4 do 20 dana, najčešće se javlja crveni osip oba obraza, ali osip se javlja i na drugim delovima tela. Ređe se javljaju temperatura, glavobolja i curenje iz nosa. Kod odraslih osipa često nema, ali se može pojaviti bol u zglobovima. Više od 25 odsto zaraženih nema nikakve simptome.
Mogu li se javiti komplikacije?
Kao i kod većine zaraznih bolesti i ovde su moguće komplikacije, koje se mogu javiti kod prethodno bolesnih osoba, onih s hemolitičkim anemijama (anemije koje dovode do razaranja eritrocita), te onih s oslabljenim imunološkim sistempm (npr. osobe oboljele od raka ili HIV pozitivne osobe), kao i kod trudnica.
Kako se bolest dijagnostikuje?
Bolest se najčešće dijagnostikuje prema kliničkim obilježjima i epidemiološkoj situaciji. Konačna dijagnoza postavlja se dokazivanjem protivtela na parvovirus B19 ili na njegov DNK.
Kako se bolest leči?
Lečenje najčešće nije potrebno, jer bolest prolazi spontano. U slučajevima artritisa i bolova u zglobovima mogu se uzeti lekovi poput ibuprofena. Lečenje u tipičnim slučajevima nije potrebno, dok mere izolacije školske dece nisu potrebne zbog lagane prirode bolesti i zbog činjenice da su deca zarazna i pre izbijanja osipa.
Kako se prenosi?
Peta bolest se prenosi sa čoveka na čoveka preko kapljica sekreta disajnog sistema koji se šire vazduhom, rukama ili predmetima i to u bliskom kontaktu u porodici, školama i dečjim vrtićima. Može se preneti i s majke na plod, ali i transfuzijom krvi.
Koliko dugo je oboleli zarazan za druge?
Ukoliko osoba ima samo osip (što je najčešće), ona je zarazna uglavnom par dana pre pojave osipa. Osobe s oštećenim imunološkim sistemom i nekom drugom hroničnom infekcijom, parvovirus mogu širiti dugo vremena.
Kolika je zaraznost pete bolesti?
Verovatnoća da se netko zarazi u uskom kontaktu u porodici, školi ili sl. je 10-60 odsto. Oko 90 odsto odraslih bilo je u kontaktu s parvovirusom i ima zaštitna antitela. Inače, kada se odboluje, bolest ostavlja trajan imunitet.
Koje su mere prevencije bolesti?
Budući se bolest širi kapljičnim putem, mere prevencije su ograničene. Trudnicama, bolesnicima s oštećenim imunološkim sistemom i bolesnicima s hemolitičkim anemijama savetuje se izbegavanje kontakta s obolelima, a svakako deljenje pribora za jelo. Pranje ruku je univerzalna mera sprečavanja niza zaraznih bolesti, a koristi i u slučaju pete bolesti. Vakcina za sada ne postoji, piše Mato Lakić, dr. med. spec. epidemiologije.
(Kurir.rs)
Bonus video: