TURSKA DANAS BIRA PREDSEDNIKA: Otvorena birališta, Erdogan i Kiličdaroglu će se boriti do poslednjeg glasa!

EPA/ERDEM SAHIN, EPA/Necati Savas, AP/Alp Erenkaya

U Turskoj se danas održava drugi krug predsedničkih izbora, na kome će oko 64 miliona birača sa pravom glasa odlučiti ko će biti na čelu zemlje u narednih pet godina!

Bitka se vodi između aktuelnog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana (69) iz Stranke pravde i razvoja i Kemala Kiličdaroglua (74), koji je zajednički kandidat šest opozicionih stranaka.

EPA/Necati Savas 
foto: EPA/Necati Savas

Otvorena birališta

Birališta širom Turske otvorena su jutros u 8.00 po lokalnom vremenu (7.00 po srednjoevropskom), čime je počelo glasanje u drugom krugu predsedničkih izbora u ovoj zemlji, javila je Anadolija.

U drugom krugu izbora pravo glasa imaće dodatnih 47.523 birača, koji su u međuvremenu napunili 18 godina.

U prvom krugu izbora 14. maja, Erdogan je osvojio 49,5 posto glasova, a lider turske opozicije Kemal Kiličdaroglu, skupio je 44,89 posto glasova. Erdoganov Narodni savez predvođen vladajućom Strankom pravde i razvoja (AK Parti) osvojio je većinu u državnom parlamentu u prvom krugu.

Glasanje na biralištima izvan zemlje i na graničnim prelazima u drugom krugu počelo je 20. maja. Glasanje pri diplomatskim predstavništvima Turske u inostranstvu, u ukupno 73 zemlje, završeno je u sredu, a na graničnim prelazima traje sve do zatvaranja redovnih birališta, danas do 17 sati.

Prema najavi Vrhovne izborne komisije Turske, prvi preliminarni i nezvanični rezultati drugog kruga predsedničkih izbora biće objavljeni danas, nakon zatvaranja birališta.

Vlada 20 godina

Erdogan je pre dve nedelje u prvom krugu na izborima osvojio 49,5 odsto glasova, dok je Kiličdarogluu pripalo 44,9 odsto. Kako prenosi Dojče vele, Erdogan vlada Turskom već 20 godina, najpre kao premijer od 2003, a potom i kao predsednik od 2014. godine, i nijedan političar u novijoj istoriji nije tako oblikovao zemlju kao on. Njegova politička karijera je počela 1970-ih. Bio je član omladinske organizacije tadašnje partije Nedžmetina Erbakana, osnivača islamistički orijentisanog pokreta Nacionalni pogled. Od 1994. do 1998. Erdogan je bio gradonačelnik Istanbula. Nakon toga je proveo četiri godine u zatvoru zbog širenja mržnje. U vreme velike ekonomske i političke krize 2001. osnovao je svoju islamističku konzervativnu Stranku pravde i razvoja. Samo godinu dana kasnije stranka je osvojila apsolutnu većinu na parlamentarnim izborima i Erdogan od tada nije izgubio izbore. Na njegovu inicijativu usvojeni su ustavni amandmani aprila 2017. i u Turskoj je uveden predsednički sistem. Ukinuta je funkcija premijera i princip neutralnosti.

Na drugoj strani, Kiličdaroglu tvrdi da želi da bude "samo privremeni šef države koji će utrti put od Erdoganovog režima jednog čoveka do parlamentarne demokratije" - a zatim će predati štafetu mladim političarima.

EPA Sedat Suna 
foto: EPA Sedat Suna

Zaoštrio ton

Do prvog kruga vodio je umerenu kampanju. Predstavljao se kao pomiritelj koji želi da ujedini duboko podeljeno tursko društvo. Koristio je znak srca kao simbol, a slogan mu je bio "Obećavam da ću ti ponovo doneti proleće". Posle poraza u prvom krugu zauzeo je glasan i agresivan stav i objavljivao poruke protiv izbeglica. Čak se povezao i sa desničarsko-populističkom i antiizbegličkom Strankom pobede, koja je na parlamentarnim izborima osvojila 2,2 odsto glasova.

Izbori se održavaju pod teretom velike inflacije i pada vrednosti lire i stravičnog zemljotresa, koji je u februaru usmrtio preko 50.000 ljudi.

Predizborne ankete pokazuju da bi Erdogan danas mogao da osvoji između 52 i 54 odsto glasova, ali u drugom krugu su iznenađenja moguća i mnogo će zavisiti od izlaznosti, koja je pre dve nedelje bila čak 87 odsto. (Kurir.rs/A.Petrović)