Potvrdio otkriĆe Mlađana Dinkića

Revizor: Javni dug bio veći od prikazanog!

Srbija je 31. decembra imala javni dug od 49,62 odsto vrednosti BDP, što je više nego što je prikazano u februaru

BEOGRAD - Prevara.
Srbija je 31. decembra 2011. imala javni dug od 49,62 odsto vrednosti bruto društvenog proizvoda (BDP), što je znatno više nego što je zvanično prikazano u februaru ove godine, navodi se u Izveštaju o reviziji javnog duga DRI za proteklu godinu, u koji je Tanjug imao uvid.

Prema podacima objavljenim na sajtu Ministarstva finansija početkom februara, udeo javnog duga u BDP iznosio je 45,1 odsto, a razlika između tog nivoa duga i javnog duga na kraju 2011, koji je utvrdio državni revizor, jeste oko 4,5 odsto, ili 130 milijardi dinara.

Time su potvrđene tvrdnje ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića, koji je pre nekoliko dana izjavio da je krajem prošle godine prikriven pravi iznos javnog duga, odnosno da je on umanjen za 1,2 milijarde evra.

Dinkić je istakao da ga je državni revizor obavestio da je prethodno Ministarstvo finansija javnosti dalo pogrešne informacije o visini javnog duga, kao i da je sada na državnom revizoru da ispita ko je mogao da naredi sakrivanje tih podataka.

Za skrivanje pravih podataka o javnom dugu on je optužio tadašnjeg premijera i ministra finansija Mirka Cvetkovića, koji je to demantovao.

Državna revizorska institucija juče nije ni demantovala ni potvrdila da je u svom Izveštaju utvrdila veći dug nego što je prikazan, kao i da je o tome obavestila Dinkića.

Milenko Dželetović, predsednik Ekonomskog saveta SNS, izjavio je da bi stanje javnog duga Srbije na kraju prošle godine trebalo da utvrdi DRI kako se zaključci ne bi donosili apriori.

(V. S.)

Dinkić: Još veća štednja 2013.

Mlađan Dinkić izjavio je da će u predlogu budžeta za 2013, koji bi mogao da bude gotov za mesec dana, biti predložen još jedan manji paket mera, koji će doprineti fiskalnoj konsolidaciji. On je na skupštinskoj sednici Odbora za finansije naveo i da će u budžetu za sledeću godinu biti smanjene subvencije, različiti rashodi ministarstava, a biće donete i druge mere koje će doprineti da deficit budžeta bude 3,5 odsto BDP, kako je planirano. Rebalansom budžeta za ovu godinu predviđen je deficit budžeta od 6,2 odsto.