Nakon što smo shvatili da naznake leta nisu na vidiku, iako ono kalendarski jeste, počeli smo i da se šalimo na taj račun, te ovako zvuče prognoze na društvenim mrežama "Iznenađenje: od sutra više nije promenljivo oblačno! Biće samo oblačno."
A do kada će nam ti oblaci donositi česte padavine i do kada će iste izazivati velike nepogode po Srbiji, kao i koliko će se ovo leto razlikovati od prethodnog, voditelji Pulsa Srbije Anastasija Čanović i Miloš Anđelković pitali su meteorologa Slobodana Sovilja.
- Na žalost, nisu lepe slike koje smo imali prilike da vidimo u našoj zemlji. Juče je gotovo svuda bilo obilnih padavina. Na snazi ostaje narandžasti meteoalarm sa do 40 litara kiše po kvadratnom metru u južnim i zapadnim krajevima Srbije - započinje Sovilj i nastavlja:
- U utorak i sredu očekuje nas delimična stabilizacija vremena, s 2-3 stepena višom temperaturom i kratkotrajnim predahom od padavina. Približava nam se snažan oblačni sistem sa Jadrana, u četvrtak dolazi do Srbije i uslovljavaće obilne kiše s pljuskovima i grmljavinom.
Najavio je i kratkotrajno prolepšavanje vremena, ali i dolazak novog snažnog ciklona iz Sredozemlja.
- Ta epizoda potrajaće do ponedeljka, nakon čega bi u poslednjoj dekadi usledila delimična stabilizacija s proređenim pljuskovima i konačno da dostignemo 30-ak stepeni - kaže meteorolog.
Sovilj nema lepih vesti ni kad je u pitanju vremenska prognoza za sledeći mesec.
- Prema sezonskim prognozama, dugoročnu stabilizaciju očekujemo u avgustu i septembru, međutim, čak i u julu treba računati na učestaliju pojavu pljuskova i grmljavina. Imaćemo tad više temperature, ponekad i od 35 stepeni. Prethodne dve godine bila je velika suša, naročito prošle godine. U temperaturnom smislu ove vrednosti su bile tipične za 60-e i 70-e godine prošlog veka. Mi smo pod uticajem klimatskih promena navikli na 30 stepeni već od maja. Neće se ovakav početak leta ponavljati u budućnosti tako često - prognoziora Sovilj.
Konačno, objasnio je zbog čega smo ovoliko dugo pod uticajem čestih i obilnih padavina.
- Nama je planeta toplija za 1,15 stepeni u odnosu na predinsustrijski period. Različita područja imaju i značajniji porast temperature, Uz porast od samo jednog stepena, vodena para se nagomilava i pokreće oblake i mehanizme koji prouzvode padavine. U toplijoj atmosferi možemo imati mnogo češće padavine. Menja se obrazac padavina, kišne epizode bivaju ekstremnije, ove slike smo gledali i ranije, ali poslednje decenije su učestaliji i, nažalost, takav trend će se nastaviti. Moraćemo se tome prilagođavati, čistiti kanale, to nije lak posao. Isto je i s kišnom kanalizacijom u urbanim sredinama.
Kurir.rs