Salman Rušdi: Pretnje smrću samo priče
NJUJORK - Britanski književnik Salman Rušdi odbacio je nove pretnje smrću i nazvao ih "samo pričom".
"U suštini tu je reč samo o jednom svešteniku u Iranu koji želi da dospe u glavne vesti", kazao je autor indijskog porekla na promociji svojih memoara u izdavačkoj kući Barns end Nobl (Barnes & Noble) u Njujorku.
Promociji je prisustvovalo oko 400 ljudi, među kojima su mnogi bili deca kada je Ajatolah Homeini 1989. izrekao fatvu Rušdiju zbog romana "Satanski stihovi" koji je u Iranu ocenjen kao bogohulan.
Iranska vlada se u međuvremenu distancirala od Homeinijevog dekreta, ali je otpor Iranaca prema Rušdiju i dalje prisutan. Jedan zvaničnik iranske verske fondacije kojom rukovodi Ajatolah Hasen Sanei povećao je nagradu za Rušdija sa 2,8 miliona na 3,3 miliona dolara, posle nedavnih protesta zbog antiislamskog filma koji je podstakao nerede i demonstracije širom Bliskog istoka.
Ipak Rušdi, koji je odlomak iz spornog filma nazvao "najgorim videom na Jutjubu", kaže da Sanei odavno nudi nagradu za njegovu i glavu i da ga malo ko shvata ozbiljno. Rušdi je rekao i da je ta pretnja samo nova posledica "industrije besa" i dodao da "nema nikakvog dokaza" da ona ikoga zanima.
Rušdi je svoje memoare "Džozef Anton" predstavio uz skromne mere obezbeđenja.
Memoari su priča sa srećnim krajem, kazao je Rušdi i dodao da bi tu priču, ipak, ponovo proživeo samo na papiru. "Džozef Anton" prati događaje u njegovom životu i karijeri, od nagle popularnosti početkom 1980-ih godina zahvaljujući romanu "Deca ponoći", do fatve zbog "Satanskih stihova".
Knjiga je dobila naziv po pseudonimu koji je Rušdi koristio dok se skrivao. Anton je inspirisan Antonom Čehovim, "pesnikom usamljenosti", a Džozef Džozefom Konradom, autorom rečenice po kojoj je Rušdi, kako kaže, pokušao da živi - "Moram da živim dok ne umrem".beta