Ukrajina je saopštila da su njene trupe ponovo zauzele četvrto selo u grupi naselja na jugoistoku, dan nakon što su prijavile prve male uspehe u kontraofanzivi protiv ruskih snaga.
Vojnici su podigli ukrajinsku zastavu u Storoževu u Donjeckoj oblasti na video snimku objavljenom na internetu, a ministar odbrane zahvalio je 35. odvojenoj brigadi marinaca što je povratila kontrolu nad selom.
Petar Ranković, doktorand sa FPN i Emil Zoronjić, predsednik upravnog odbora Omladinske mreže Srbije razgovarali su o dešavanjima u Ukrajini.
Ukrajina ima resursa za određeni deo kontraofanzivne operacije, započinje Zoronjić.
- Imali smo napade na preko deset pravaca, ozbiljnije na tri pravca i Ukrajinci se ne nalaze u potpunoj ofanzivi. Sa druge strane Rusi su pripremili liniju odbrane i kad krenu u punom jeku, mogu čak i da se bore u Zaporoškom pravcu - rekao je Zoronjić.
Ranković je dao svoje mišljenje, rekavši da je kontraofanziva temeljno pripremljena.
- Činejnica je da je ona planirana u okviru rukovodstva NATO, iz strateških i logističkih uglova. Kontraofnazivu možemo posmatrati i šire imajući u vidu da su ukrajinski diverzanti prešli na teritoriju Ruske Federacije. Imamo informaciju da ginu civili, da se uništavaju vojni objekti, a vidimo pritisak prema ruskim trupama jer moraju da deluju na širokoj liniji. Rusi su odgovorili raketiranjem vojnih i civilnih objekata unutar ukrajinske teritorije, ali došao je taj trenutak - smatra Ranković.
Izvukao je paralelu sa Srbijom, rekavši da koja god država ima problem sa suverenitetom učiniće sve da vrati kontrolu nad svojom teritorijom.
- Druga stvar je što je na Krimu većinsko rusko stanovništvo i što su se mnogi izjasnili da žele da budu deo Rusije na referendumu, 2014. godine. Činjenica je da Ukrajina ne odustaje od povratka Krima pod svoju kontrolu - kazao je Ranković.
Zoronjić komentariše ovu mogućnost, i smatra da su obe strane u istoj meri inspirisane.
- Ni ruska ni ukrajinska vojska sada tu nemaju front, i jedni i drugi nemaju dovoljno ljudi za ovaj front, a ovo je smanjenje fronta za 150 kilometara - smatra Zoronjić, i ističe da i jedni i drugi imaju benefit od ovog poteza.
Ranković se složio i zaključio:
- Radi se o aktu koji je zabranjen Ženevskom konvencijom, ali ne bih zaključivao ko je odgovoran. I za jednu i drugu stranu postoje argumenti...Postoje informacija da su na vreme isključeni agregati za napajanje u Zaporožju u nuklearnoj elektrani - kaže Ranković.
On misli da Rusija neće dozvoliti da preuzme krivicu da je ugrozila Evropu kada je reč o snabdevanju hranom EU.
- Ovo pitanje je najviše ugrozilo Afrički kontinent od početka rata, nemajući dovoljno sredstava za uvoz hrane. Ovo je mnogo više od pomeranja trupa, a Rusija sebi ne sme da dozvoli taj luksuz da potpuno spreči izvoz žita - smatra Ranković.
Zoronjić je dao uvid u uticaj sankcija na Rusiju i kako kaže da ih ona ne oseća u punoj meri.
- Rusi nemaju pepsi u prodaji, ali imaju kopiju Pepsija, tako da ruski narod ne oseća sankcije u potpunosti. Imaju pune rafove svega...
Kurir.rs