“Otvoreni Balkan” i Srpska Atina - novo stecište savremenih IT tehnologija, privlače brojene investitore
U svetlu novih okolnosti i tenzija u južnoj srpskoj pokrajini, poslednjih nedelja svedoci smo malo drugačijih tonova zvaničnog Vašingtona prema Srbiji.
U sukobu koji traje više od godinu dana na istoku Evrope, Srbija se nalazi između „čekića i nakovanja“.
Kao i svaka država koja želi da vodi samostalnu i suverenu politiku, pritisnuta je i od Zapada i od Istoka da stane na nečiju stranu, konstratuje u svom tekstu prof. dr Rastislav Stojsavljević.
„Otvoreni Balkan“ privlači strane investicije
Zbog geopolitičkih pritisaka, ekonomska situacija je ugrožena. Mnogo je teže naći nove strane investicije i ostati privlačan za potencijalne nove investitore. Sjedinjene Američke Države, kao ekonomski gigant imaju svoje interese na Balkanu. Ulaganje kapitala donosi dobiti i njima i državi u koju ulažu. Politička inicijativa predsednika Srbije Aleksandra Vučića za stvaranjem „Otvorenog Balkana“ stavlja Srbiju na lidersko mesto u regionu i još privlačnijom za strane (američke) investicije.
Zahvaljujući Milošu Vučeviću Srpska Atina postala silicijumska dolina
Novi Sad je grad sa narastajućom industrijom. Kao posledica toga možemo svakodnevno videti povećavanje broja stanovnika, firmi, prometa i usluga. Srpska Atina je lider informatičkog sektora, ne samo u Srbiji, već i regionu. Zahvaljujući bivšem gradonačelniku Novog Sada, a sadašnjem ministru odbrane Milošu Vučeviću, informatički sektor je podignut na najviši nivo, a grad je prepoznat po ovoj vrsti industrije širom sveta.
Američke investicije u Novi Sad i Srbiju dokaz pouzdanog partnerstva
Jedne od poslednjih najava američkog ambasadroa u Srbiji Kristofera Hila su veće investicije američkog kapitala u našoj zemlji. U jeku regionalnih problema Srbija se prepoznaje kao pouzdan partner i postoji razumevanje za njen stav sa američke strane. Investicije ovako snažnog kapitala su uvek dugoročne. Samim tim, Srbija nastavlja da gradi svoje mesto u regionu. Nove američke investicije u Novom Sadu, ali i čitavoj Srbiji ohrabruju. Srbija ima resurse i proizvod koji može da ponudi svetu. Sjedinjene Američke Države imaju kapital koji to može da pomogne. Uz ekonomsku saradnju gradi se i put ka geopolitičkom razumevanju.
Grad Novi Sad