Hoću da rastem!
Nekako je ovaj slogan Udruženja dece sa Ahondroplazijom, umnogome opisala ustvari osnovni karakter kojim je odisalo ovo jubilarno deseto Sabranje Svete Srbije.
Godina po godina i ova saborovanja ispuniše svoju prvu deseticu, a deca- glavni akteri programa i posetioci Manifestacije su nam zaista potvrdili da oni i jesu “Desetka”.
- Preko 2.000 sportista učesnika turnira, preko 1.000 učesnika kulturno-umetničkog progama i preko desetak hiljada posetilaca, dali su puni smisao ovoj voljnoj poruci kao jedinstvenoj poruci Sabranja.
Ako isčitavamo njihovo satrudništvo u ovome danu, to bi mogli opisati kao želju: da uzratstaju-rastu u dobroti i širenju empatije, tako što će se boriti za prava i odgovarajući životni ambijent za svoje vršnjake sa ahrondoplazujilm ili posebnim potrebama, zatim da žele da uzrastaju u ljubavi prema svojoj porodici kao što je to u besedi rekao Nemanja, sin srpskog junaka pilota Milenka Pavlovića, jer upravo deca poštujući svoje roditelje, a roditelji voleći i požrtvovano pazeći na svoju decu, čine porodicu institucijom i osnovnom ćelijom našeg društva - s ponosom ističe za Portal Kurira Dimitrije Stikić, PR menadžer Svete Srbije i idejni tvorac Sabranja.
Možda pravi podsetnik na Sabranju svima prisutnima čiji smo mi potomci dali su gosti koji su došli čak iz Gruzije, kada su izveli na bini na srpskom pesmu “Tamo daleko” noseći pri tom srpsku i gruzijsku zastavu zajedno.
Posebnim duhom razjašnjenja vremena u kom živimo, odisala je i beseda vladike Ilariona, vikarnog episkopa patrijarha Porfirija, koji je načalstvovao svetom liturgijom kojom je kao i prethodnih devet i započeto Saborovanje Svete Srbije.
Episkop Ilarion je istakao u svojoj besedi da je veoma značajno da se deci prenese Jevenđelje i to na jedan najlepši način, da shvate da Jevanđelje blagoslovena borba, blagosloveno viteštvo na koje treba da se navikavaju odmalena, da grade u sebi sportski duh.
Postoji ona drevna izreka "U zdravom telu zdrav duh" ali postoji i blagoslovena hrišćanska izreka da zdrav duh spasava i telo, tako da ta sprega treba da se čuva. Da bi se neko bavio sportom, da bi bilo kako dobro delo uradio, on treba svoju volju da pokrene.
Da se vežba volja, opredeljenje za dobro i svest o tome da će mi biti bolje ako to radim. Zato je sportski duh vrlo koristan za Jevanđelje, vrlo je koristan za crkveni život. Ljudi koji se valjano bave sportom oni bolje razumeju život crkve kao i oni koji imaju društvo.
U okviru kulturno-umetničkog programa između ostalih svoj doprinos su dali: Umetnički ansambal Ministarstva Odbrane “Stanislav Binički”, dečiji hor “Muzičke radionice Mari Mari”, mlađani guslari iz Udruženja “Pravo u žicu” iz Užica, talentovani muzičari nagrađivani najvišim nagradama na svetskom nivou Srednje muzičke škole:”Kosta Manojlović” iz Zemuna, KUD “Đurđevdansko kolo” iz Podgorice, KUD “Stojan Stošić Miško” iz Koretišta kod Gnjilana, KUD “Kolan”, KUD “Prelo”, vokalni sastav “Kamenički Biseri” iz Kosovske Kamenice, etno grupa “Kos” iz Kosovskog Pomoravlja, instrumentalno-vokalni sastav “Sveta Srbija”, kreativna glumionica “Smehuljci” iz Vršca, studio za muzičke umetnosti za najmlađe “Kameton”, vokalni sastav “Ogrlica od Bisera”, dečija plesna grupa “Lana Novi Banovci” i mnogi drugi.
Posebni gosti programa su bili đaci umetnici dve Gimnazije iz Gruzije koje nose imena: “Svetoga Georgija Pobedonosca” iz grada Zugdidi, i “Svetog Georgija Svetogorca” iz grada Gorija iz centralne Gruzije. Oni su izveli autentični program koji odiše gruzijskim narodnim duhom, a kola i pesme koje su prezentovali nastajale su kroz vekove.
Besedu Sabranja sa temom: “Kako je biti sin jednog junaka”, proizneo je Nemanja Pavlović, sin junaka pilota pukovnika Milenka Pavlovića, koji je 1999. godine kao nekad Obilić, svesno položio život na oltar Otadžbine. Ime ovog junaka danas nosi Aerodrom Vojske Srbije u Batajnici.
O razlozima za duhovno-sportski poduhvat pokloničkog puta na Svetu Goru biciklom od Beograda do Hilandara, kojim želi da sebe duhovno utvrdi i ojača, a omladinu koja u mnoštvu prati njegov rad preko društvenih mreža, motiviše zdravom duhu i životu sportiste, sa bine je govorio poznati lični trener, vežbač, planinar, biciklista, atleta i po načinu svog svakodnevnog života slobodno možemo reći “urbani asketa” Jovan Damnjanović, više poznat publici Jutjuba kao “Herbal atleta”.
Dok se program odvijao na bini na okolnim sportskim terenima tekli su organizovani sportski turniri u: tekbolu, padelu, boksu, fudbalu, košarci, odbojci, atletici, džudou i mnogim drugim sportovima.
Veštine vitezova i starostavne dečije igrarije, discipline čobana i hajduka, posetioci su mogli da vide, upoznaju i oprobaju između ostalog na sportskim stanicama: Svibora, poligona koordinacije pokreta i prepreka, dečije igraonice “Svajver”, jahanju konjića-ponija, streličarstvu, zatim su tu bili i izviđači sa radionicama orjentiringa i signalima za uzbunu.
Za trpezom ljubavi na Sabranju ugošćeno je preko 7.000 ljudi
Na kraju Sabranja gosti iznenađenja bili su momci iz najpopularnijeg rep sastava “Beogradski sindikat”, koji su oduševili sve prisutne nastupom i sa kojima je publika u glas uz dobro poznate semplove i ritmove, pevala i repovala stihove pesma: “Dogodine u Prizrenu”, “Jedina Srpska si ti”, “Sviće zora” ... Oni su zatvorili Manifestaciju dodelivši medalje i pehare najuspešnijim učesnicima turnira.
”Sportsko Sabranje Svete Srbije”, kao projekat sportskog, porodičnog, duhovnog, druželjubivog, kulturnog, zabavnog, obrazovnog i patriotskog karaktera, protkanog ljubavlju i Jevanđeljem, zbog njegovog razvoja, postignutih rezultata i dokazanog pozitivnog uticaja na društvo, postiglo je status ”Manifestacije od posebnog značaja za Grad Beograd”, koji sa ponosom nosi i pronosi. Kako je to činila u prethodnih deset tako će činiti i na dalje, uzrastajući i idealima i vrlinama Svete Srbije.
Deca iz Crne Gore sastavni deo Manifestacije
Predivna tradicija dolaska dece sportista i umetnika iz Crne Gore na Sabranje, zahvaljujući blagoslovu Njegovog Visokpreosveštenstva Mitropolita Joanikija i podršci Mitropolije crnogorsko-primorske i brdske SPC, na najlepši način ispunjava i zaveštanje blažene uspomene mitropolita Amfilohija koji je ovaj plamen ideala Svete Srbije opisao kao: “Njegoševa Crna Gora”. Neizmeran ponos sama organizacija Svete Srbije oseća i zbog toga što su njeni članovi iz Srbije dali svoj doprinos začetku Litija, pomagajući onu prvu veličanstvenu u Baru na proslavi: “Hiljadu godina Svetoga Jivana Vladimira”.
Poseban akcenat kulturno-umetničkom programu na bini dali su članovi folklora “Đurđevdansko kolo”.
Deca sa Ahrondoplazijom
Sabranje kao Manifestacija čovekoljublja, koja zastupa i promoviše društveno odgovorno ponašanje, na ovogodišnjem okupljanju, dalo je poseban akcenat na one bližnje koji žive oko nas, a kojima je potrebna naša podrška. To su deca sa Ahrondoplazijom.
Udruženje dece sa Ahrondoplazijom imala su poseban deo u programu Sabranja, te su mogli da upoznaju sve prisutne sa inicijativom o dobijanju potrebne, a dostupne terapije kojom bi uz pomoć države stavljajući je na listu prioritetnih lekova moglo da se pomogne da dvadesetak dece koja su registrovana i imaju oboljenje takozvanog “izuzetno niskog rasta” (ahrondoplazije) dobilo mogućnost da se leči i kroz terapiju u toku puberteta i razraste ekstremitete nogu i ruku čime bi dobili mogućnost normalnog samostalnog života i funkcionisanja.
Deca sportisti sa Kosova i Metohije gosti braće Marković
U samom komšiluku manifestacije Sportskog Sabranja, nalazi se i novoizgrađeni Padel sportski centar “BROS” braće Marković, inače fudbalera, a sada promotera ovog sporta u usponu. Oni su otvorili vrata svog sportskog centra i ugostili našy decu sportiste iz Kosovskog Pomoravlja.
Najpre su dobri domaćini braća Lazar i Filip organizovali obilazak čitavog sportskog centra, a zatim i ulazak na terene padela, gde su im demonstrirania ukratko pravila ovog novog sporta kao i istorijat nastavka i razvoja. Na kraju posete deca su mogla da se na kratko oprobaju u ovom dinamičnom sportu.
Ukratko o Padelu
Padel je sport koji kombinuje akciju sa zabavom i društvenom interakcijom. To je odličan sport za igrače svih uzrasta i veština, jer se brzo i lako savlada. Većina igrača dobija osnove u prvih pola sata igranja kako bi mogli da uživaju u igri.
Padelom ne dominiraju snaga, tehnika i servis kao što se to dešava u tenisu i stoga je idealna igra za muškarce, žene i omladinu da se takmiče zajedno. Važna veština je umešnost, jer se poeni dobijaju pre strategijom nego čistom snagom i moći.
Izmišljen 1969. u Meksiku od strane Enrikea Korkere, padel je prepoznat kao internacionalni sport u septembru 2019. godine i sada je jedan od svetskih najbrže rastućih sportova po učešću. Trenutno se igra u 57 zemalja širom sveta. Mnogi mu predviđaju status olimpijskog sporta u bliskoj budućnosti za šta treba da je prisutan u 75 zemalja. Padel je već prevazišao tenis kao najpopularniji sport u Španiji po količini prodane opreme.
Na Sabranju održan turnir u TekBol-u
Pored na desetine turnira na Sabranju najneobičniji je bio onaj u tekbolu. Na svojevrsnoj promociji ovog novog sporta okupilo se desetak igrača, a publike je bilo u velikom broju svo vreme turnira. Pehar pobednika je osvojio Tekbol klub “Novi Beograd”, a posle zvaničnog dela takmičenja deca su mogla uz instrukcije iskusnih igrača i sama da se oprobaju.
Tekbol je jednostavan, to je ustvari stoni tenis koji se igra nogom, naravno sa fudbalskom loptom. Sto nije isti kao u stonom tenisu, već je aluvijalan tj. ima nagib na oba kraja. Mnogi vrhunski fudbaleri su tokom nedavnog Svetskog prvenstva igrali tekbol kako bi se zagrejali za trening.
Upravo ova mešavina fudbala i stonog tenisa - čine Tekbol sportom budućnosti.
Koliko mu raste popularnost ne samo u svetu nego kod nas, govori i to što su šampioni sveta u dublu iz Novog Sada.
Po prvi put na Sabranju i boks
U saradnji sa Bokserskim savezom Srbije i njenim predsednikom Nenadom Borovčaninom, a u cilju jačanja borbenog duha i karaktera, na Sabranju smo organizovali i veliki boks i kik-boks turnir.
Umetnička kolonija na Sabranju i kreativne radionice
Deseto jubilarno Sabranje, zbog velikog interesovanja posetilaca za kreativnim sadržajima na prethodnim, ove godine je imalo pravi umetnički bum.
Naime, podršku razvoju kognitivnih i kreativnih sposobnosti kod najmlađih dali su akademski slikari i umetnici: Ivana Davidović Ivezić, Jadranka Bežanović Sovilj, zatim ikonopisac Sanja Miladinović, kaligraf Marija Spasojević, učiteljica Marija Staletović. Izložbu i kreatvne radionice otvorio je gost Sabranja, poznati mladi umetnik Nikola Rokvić.
Kurir.rs