Ubistvo tinejdžera Naela M. od strane policajca u predgrađu Pariza izazvalo je talas protesta širom Francuske, koji se bune protiv policijske brutalnosti. Neredi su izbili u mnogim gradovima, što je rezultiralo angažovanjem velikog broja policajaca kako bi se suzbila eskalacija nasilja. Demonstranti su uništavali vozila, prodavnice, gradske objekte, pa čak i policijske stanice.
Policijska represija tokom protesta izazvala je veliku kontroverzu, a nedavno su i britanske vlasti proširile ovlašćenja policije, uvodeći kazne za građane koji ometaju saobraćaj i sprečavaju velike građevinske projekte.
O ovim temama su diskutovali Nikola Perišić, iz Centra za društvena istraživanja i Milan Popović, advokat, u jutarnjem programu Kurir televizije.
Perišić je istakao da u Francuskoj postoji visok nivo političke kulture koji često rezultira protestima protiv nepravde. On je naveo da su nedavni protesti povezani sa nekim oblicima rasne diskriminacije, a uporedio ih je sa protestima koji su se desili 2005. godine. Međutim, Perišić je naglasio da su ovi protesti daleko brutalniji i mogu se okarakterisati kao najnasilniji u ovom veku.
Perišić je takođe ukazao na dugoročne posledice koje ovi protesti mogu imati na imidž Francuske u međunarodnoj politici. Odložene posete visokih zvaničnika, kao što je odložena poseta nemačkog kancelara Šolca, mogu ozbiljno narušiti reputaciju zemlje. Perišić je pretpostavio da francuski predsednik Emanuel Makron okleva da uvede vanredno stanje, koje bi proširilo ovlašćenja policije, kako bi sačuvao imidž Francuske.
- Čini mi se da baš zbog tog imidža, kako se ne bi još umanjio, Makron okleva da uvede vandredno stanje koje bi proširilo ovlašćenja policije i delovanja u ovom situaciji - rekao je Perišić.
Popović je naglasio da je zadatak policije da isprati mirne proteste i da reaguje samo ako demonstranti prelaze granice zakonitog delovanja. Policija mora delovati u meri koja je neophodna da zaštiti građane, njihovu imovinu i javni red.
Kurir.rs