Zabluda je da hepatitisom C mogu biti zaraženi samo korisnici droga! Procenjuje se da je u Srbiji hepatitisom C zaraženo između 70.000 i 80.000 ljudi, kaže za Kurir Ivana Dragojević, predsednica udruženja pacijenata s bolestima jetre Hronos i potpredsednica evropskog udruženja za bolesti jetre Elpa.
- Osnovni problem je neznanje o hepatitisu. Hepatitis C prenosi se krvlju, dakle može da se prenese tetoviranjem, trajnom šminkom, nezaštićenim seksualnim odnosom, pedikirom i manikirom ukoliko materijal nije sterilizovan adekvatno. Ljudi uglavnom misle da samo narkomani mogu biti zaraženi. Svetski dan hepatitisa C je 28. jul, a preporuka Svetske zdravstvene organizacije je da se svaka odrasla osoba testira barem jednom u životu - navodi Dragojevićeva.
Ističe da se možemo zaraziti svakim kontaktom s krvlju zaražene osobe, a virus hepatitisa C može da opstane u spoljnoj sredini nekoliko dana.
- Ono što je važno da naglasimo jeste da se ne možete zaraziti socijalnim kontaktom, što podrazumeva zagrljaj, poljubac u obraz, zajednički obrok, ne možete se zaraziti ako koristite peškir zaražene osobe. Naravno, neophodni su zaštićeni seksualni odnosi, ne treba deliti pribor za ličnu higijenu, brijače, četkice za zube. Dakle, u normalnom socijalnom kontaktu sa zaraženom osobom ne možete da se zarazite.
Hepatitis C je, naglašava, stravično stigmatizovana dijagnoza, smatra se za sramotu jer se povezuje sa intravenskim korišćenjem droga.
- Dovoljno je da vam dijagnostikuju hepatitis C i imate pravo o trošku Fonda da se lečite. Nelečeni hepatitis u velikom broju slučajeva dovodi do ciroze ili do karcinoma jetre. Hepatitis C danas se leči u roku od tri meseca vrlo uspešnom terapijom. Bolest je asimptomatska, ali simptomi koji se javljaju mogu se pripisati savremenom načinu života, a to su umor, depresija, promene raspoloženja, seksualna disfunckija, poremećaj sna.
Dragojevićeva ponavlja da je važno da se svako testira bar jednom i da ne treba čekati pojavu simptoma:
- Osnovne analize krvi ne ukazuju na infekciju. Jedan od načina je zatražiti uput za testiranje od lekara opšte prakse ili otići u Gradski zavod za javno zdravlje u Centar za dobrovoljno i poverljivo savetovanje i testiranje, gde se može uraditi besplatan test bez uputa, a treći način je uraditi to u privatnoj laboratoriji po ceni do 1.500 dinara. Ako je test pozitivan, sledeći korak je Infektivna klinika, koja će učiniti šta treba.
Ivana Dragojević naglašava da su lekari opšte prakse veoma važni, jer su oni lestvica za otkrivanje novih pacijenata, ali su bitni i za preventivu:
- Možemo da kažemo da se u našoj zemlji radi na problemu hepatitisa C. Naš zadatak je da kooptiramo lekare opšte prakse, jer su ozbiljno važni. Oni su u mogućnosti da viđaju pacijenta, njegovu porodicu, daju preporuke i šalju pacijenta na testiranje.
Kurir.rs/ Mina Branković