Obeležena je godišnjica ubistva ruske carske porodice Romanov, na jučerašnji dan. Cela porodica streljana je 1918. godine u gradu Jekaterinburgu.
I danas se u vezi sa Romanovima, njihove vladavine i ubistva prepliću istorijske činjenice i teorije zavere.
Sovjetski zvaničnici su tek osam godina kasnije zvanično potvrdili smrt carske porodice, a čak i tada su odbijali da preuzmu odgovornost za ubistvo.
Ljubodrag Grujić, heraldičar, u svom gostovanju u emisiji "Puls Srbije" i razgovoru sa voditeljima, Milicom Marković i Milošem Anđelkovićem, oslikao je tadašnju carsku Rusiju i vladavinu Romanova neposredno pred njihovu tragičnu smrt.
Istakao je da su oni jedna od najbitnijih porodica u istoriji čovečanstva i da se rusko carstvo, zapravo, zvalo Ruska imeprija, a ruski car - imperator, te da je kao takvo u to vreme Rusija konstantno rasla u ekonomskom smislu.
Prema njegovim rečima, Rusija se neprekidno širila i postala je prvo svetsko carstvo, a Grujić vidi da je napredak tadašnjeg ruskog carstva bio neverovatan. Da taj napredak nije sprečen početkom Drugog svetskog rata, oni bi bili ogromno ekonomsko carstvo i "niko im ništa ne bi mogao".
Podsetio je gledaoce na sledeće:
- Na današnji dan 18. jula se desilo još jedno ubistvo Romanovih. Kralj Petar prvi Karađorđević je imao najstariju ćerku Jelenu, koja se udala za rođaka Romanovih, Ivana Konstatinoviča. On je ubijen od boljševika, na drugom mestu, dan nakon ubistva carske porodice. Načini njihovih ubistva 16. na 17. juli, su svirepi. U ovom slučaju podseća na ubistva naših ljudi u Bosni i Hercegovini tokom Drugog svetskog rata - mučeni su, bačeni u rudarsko okno, za njima su bačene bombe. Iznad je zapaljena vatra i postavljeni su da umru, na današnji dan. Srećom, Jelena je, na nagovor muža, dan ranije otišla u potragu za decom i tako izbegla smrt - ispričao je Grujić.
Podelio je i neke manje poznate činjenice o Jeleni Karađorđević Konstatinovič.
- Zahvaljujući velikom diplomatskom radu Kraljevine Srbije i Kraljevine Norveške izvučena je iz boljševičkih zatvora i okolo naokolo došla do Srbije gde je i ostala. Ono što je vrlo interesantno je da je zabranila sopstvenoj deci da uče ruski. Njena ćerka je poslednja Romanova rođena na teritoriji Rusije, a njena majka, zbog sve groze koja joj se desila, nije želela da oni uče taj jezik - rekao je Grujić.
On je ponovo "podvukao" impresivan napredak Rusije u tom periodu i to da se nije desio Drugi Svetski rat, svakako bi se desila društvena reforma u Rusiji koja bi opet donela Rusiji ogroman napredak.
- Mislim da bi prosečan Rus danas, bio bogatiji nego prosečan Englez. Prvo što se desilo, imperator Nikolaj je abdicirao u naivnoj nadi da će to smiriti strasti. U velikim sukobima, dešavaju se velike promene. Rusija je iz Drugog svetskog rata izašla osakaćena. Nije postojala komunikacija između vladajuće klase, i svih ostalih "dole". Žao mi je što se to sve desilo, ali žao mi je i nas, jer su Karađorđevići došli na presto zahvaljujući Romanovima - istakao je Grujić.
Narod nije znao šta se dešava u tom momentu, ali su vrlo brzo iscurele vesti o tome da nisu svi Romanovi streljani, nastavio je Grujić.
- Ubrzo su se pojavile mnoge prevarantkinje koje su se predstavljale kao Anastasija Romanov. Samo njihovo ime Romanovi - Rim - je zvučalo kao carstvo. Oni su bili naklonjeni tome da obnove carstvo. Preživeo je izveštaj da su našli ostatke Romanovih, razbacanih na sve strane, i zaista tu nedostaje dvoje - Aleksej i Anastasija. A naša direktna veza sa njima je Jelena Karađorđević - ispričao je Grujić.
Kurir.rs
Bonus video: