LDP: Kako rešiti probleme Vojvodine
BEOGRAD - Poslanica LDP Judita Popović upitala je Vladu Srbije šta će preduzeti da reši probleme nastale nakon što je USS proglasio neustavnim neke nadležnosti Vojvodine.
Ona je upitala i da li se razmišlja o tome da se napravi politički konsenzus da se promeni Ustav Srbije.
Popović je u Skupštini Srbije ocenila da je proglašavanje neustavnosti pojedinih odredaba Zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine “jedna u nizu odluka pogrešne politike Srbije prema Vojvodini”.
Ta pogrešna politka, kako kaže, rezultirala je konstantnim ekonomskim padom u Vojdvodini, koji ne može da koristi ni Srbiji, a dolaskom svake nove vlasti samo se pogoršava odnos centralne vlasti prema Vojvodini.
“U čemu se sastoji to što ugrožava Srbiju, da li je ugrožavaju bebe, porodilje i prava socijalna politika koju bi pokrajina vodila da ima nadležnosti ? Da li se ugrožava državnost Srbije ukoliko Vojvodina vodi agrarnu politiku i pri tome je kreira, a ne trpi samo posledice pogrešne agrarne politike”, upitala je Popović u delu sednice kada poslanici kao i svakog utorka i četvrtka traže informacije od predstavnika vlasti.
“Da li se razmišlja o tome da se napravi poltički koncenzus i promeni Ustav i promeni položaj Vojvodine. Da li se razmišlja o tome da li će u izveštaju Evropske komisije da stoji ono što je simbolički dato Vojvoditi, pa joj oduzeto”, upitala je ona.
Popović je navela da Vojvodina “trpi sva ta lutanja i pogrešne korake”, kao i da se time šalje slika da Srbija ne odustaje od toga da ima jaku centralnu vlast, a da “Vojvodina za nju predstavlja koloniju”.
Demokrate su pokrenule pitanje odlaska mladih, pre svega lekara u inostranstvo, a posebno u Nemačku i upitali Vladu Srbije i Ministarstvo zdravlja šta nameravaju da preduzmu.
Poslanik DS Dušan Milosavljević kaže da u Nišu više od 500 lekara, a u Beogradu više od 2.000 čeka na posao, dok nemačke agencije i skauti po Srbiji traže lekare i nude ima posao u Nemačkoj.
“Zalažem se da najbolji lekari leče građane Srbije, a ne građane Nemačke i Austrije. Srbija je dosta uložila u njihovo obrazovanje i država mora da nađe način da im obezbedi posao, i da se zaustavi odlazak mladih lekara u inostranstvo”, rekao je Milosavljević.
Poslanici su pokrenuli i pitanja iz istorije Srbije, kako blakanskih ratova, tako i Drugog svetskog rata. Tako je poslanik DSS Marko Jakšić ukazao da se u oktobru obeležava 100 godina od početka balkanskih ratova i pozvao rukovodstvo parlamenta da organizuje obeležavanje tog, kako je rekao, blistavog dela srpske istorije.
“Tokom cele 2012. godine gledamo muk u Srbiji, koja izgleda ne želi da obeleži značajan datum srpske istorije. Milsim da najveći broj poslanika smatra da su balkanski ratovi bili oslobodilački i nadam se da će Skupština da obleži taj datum”, rekao je Jakšić.
Jakšić je zamolio predsedsednika parlamenta Nebojšu Stefanovića da u narednom periodu organizuje mesečne sastanke sa predstavnicima kosovskih Srba kako bi ga oni neposredno upoznali sa problemima.
Poslanik SPO Mirko Čikiriz pokrenuo je pitanje ratne vojne štete iz Drugog svetskog rata i upitao kada će to biti do kraja rešeno i šta je do sada uradila Komisija koja je osnovana 2008. godine.
Nakon poslaničkih pitanja započela je debata o rebalansu budžeta, koji obrazlaže ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.