ŠTA SE DEŠAVA U NIGERU? Amerika uz svrgnutog predsednika, njegov telohranitelj se proglasio za vođu, a pučisti nose RUSKE ZASTAVE

AP, AP/Mikhail Metzel, AP/Sam Mednick, AP/Boureima Hama

Šef američke diplomatije Entoni Blinken preneo je uveravanja svrgnutom predsedniku Nigera Mohamedu Bazumu da ima "nepokolebljivu podršku" SAD i dodao da je puč u toj zemlji ugrozio stotine miliona dolara pomoći.

- U telefonskom razgovoru sa Bazumom Blinken je podvukao da će SAD nastaviti da rade na punom vraćanju ustavnog poretka i demokratske vladavine u Nigeru - saopštio je portparol Stejt departmenta Metju Miler u saopštenju.

General Abdurahman Čijani, šef predsedničke garde Nigera, koji je u sredu predvodio puč protiv izabranog predsednika, juče je objavio da je postao lider te zapadnoafričke zemlje odlukom svojih vojnika.

Bouereima Hama 
Šef Stekt departmenta Entoni Blinken i Mohamed Bazum, svrgnuti predsednik Nigerafoto: Bouereima Hama

Odluka je doneta nekoliko sati pošto je Čijani zatražio nacionalnu i međunarodnu podršku za svoju vlast uprkos bojaznima da bi politička kriza u Nigeru mogla podriti borbu te države protiv džihadista i ojačati uticaj Rusije na zapadu Afrike.

Na fotografijama koje je u četvrtak objavio AP, pristalice pučista snimljen su kako mašu ruskom zastavom ispred zgrade parlamenta u Nijameju, glavnom gradu Nigera.

AP 
General Abdurahman Čijanifoto: AP

Ubrzo posle objave Čijana, ljudi iz kabineta svrgnutog predsednika Mohameda Bazuma osudili su državni udar, navodeći da je izveden "zbog ličnih pogodnosti".

Bazum je sa porodicom juče proveo treći dan zatvoren u svojoj rezidenciji, ali je mogao da razgovara telefonom sa drugim šefovima država, među kojima i sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.

AP/Sam Mednick 
foto: AP/Sam Mednick

Posle Malija i Burkine Faso, Niger koji je do sada bio saveznik zapadnih zemalja, postao je treća zemlja Sahela gde se od 2020. godine dogodio puč.

Te zemlje su poslednjih godina pogođene napadima grupa vezanih za Islamsku državu i Al Kaidu.

AP/Mikhail Metzel 
Potpredsednik Nigera Kasim Šetima i ruski predsednik Vladimir Putin na samitu Rusija-Afrika u Sankt Peterburgufoto: AP/Mikhail Metzel

Mali i Burkina Faso okrenule su se Rusiji a prethodno su tražile odlazak francuskih vojnika iz svojih država.

Danas popodne će francuski predsednik Emanuel Makron otvoriti sastanak Saveta za nacionalnu odbranu i bezbednost o Nigeru.

Francuska u toj zemlji ima 1.500 vojnika i do sada je sarađivala s nigerskom vladom.

SAD u Nigeru imaju oko hiljadu vojnika.

U nedelju se u Abudži, u susednoj Nigeriji, održava specijalni samit Ekonomske zajednice država zapadne Afrike (ECOWAS), kojoj pripada i Niger, kako bi se procenila situacija u toj zemlji, a moguće je da će doneti i odluku o sankcijama.

CNN i Politiko su objavili da je Jevgenij Prigožin, osnivač privatne vojne kompanije "Vagner" i vođa propale prošlomesečne pobune protiv Kremlja, viđen na marginama Rusija-Afrika u Sankt Peterburgu, gde se sastao s afričkim zvaničnicima, a pominjalo se da je organizacija vojnog puča u Nigeru, koji se desio uoči početka samita Rusija-Afrika, upravo delo vagnerovaca.

(Kurir.rs/Beta/AP/CNN/Politiko)