GLADNI I PRLJAVI BESKUĆNIK JE SPAVAO NA ULICI, NAPUŠTEN I SAM Kada bi seo za klavir, ljudi bi plakali kao kiša zbog 1 stvari VIDEO
Muzika je uvek bila pismo za ceo svet. Nkada nije poznavala, niti će poznavati religiju i boju kože. Setimo se kroz istoriju koliko života je spasila za vreme ratova i velikih nedaća.
Primer toga je ostvarenje "Pijanista" (The Pianist), biografski i ratni film koji je režirao Roman Polanski. U pitanju je adaptacija autobiografije poljskog muzičara jevrejskog porekla, Vladislava Špilmana, kog je umeće sviranja klavira spaslo logora, a na kraju i smrti.
I evo sada, u 21.veku, muzika je jednom beskućniku, koji je živeo u krajnje nehumanim uslovima, bio prljav i izgladneo, spasla život. Zahvaljujući snimku koji je postao viralan on je pronašao dom, dobio klavir, slavu, kao i mogućnost lečenja od zavisnosti i mentalnih bolesti.
Nažalost, preminuo je 4 godine nakon što je postao poznat celom svetu, ali priče o njemu i danas žive, kao i njegova kompozicija "The Beggining" (Početak), a ovo je priča o njemu.
Rajan Arkand (1971-2018) je bio kanadski ulični pijanista. Njegovo klavirsko umeće otkriveno je dok je živeo na ulici 2014. godine, kada ga je jedna prolaznica slučajno čula kako svira na trgu "Čerčil" u Edmontonu.
Njeno ime je Roslin Polard i ona je neobičnog čoveka pitala da li može da snimi video njegovog nastupa, koji je potom postavila na Jutjub.
Keri Rokvud, koja je bila sa Arkandom u domu, prisetila se da je on kao dete mucao, ali ne i kada je pevao.
- Sećam se da je kao klinac imao običaj da se zaključa u sobu i svira kako ne bi čuo buku koja mu je uvek smetala. Uvek je u sve unosio muziku i ona je bila njegov način života - rekla je Rokvudova.
Kris Lelovbrd, još jedan Arkandov rođak, rekao je da on potiče iz porodice talentovanih muzičara i da je uvek bio spreman da podučava druge, a i kao odrastao čovek prema muzici je osećao veliku strast.
- Moramo da skinemo taj epitet "beskućnik". Iza tog epiteta stoji osoba i to veoma inteligentna i talentovana osoba - rekao je tada taj rođak.
Arkand se borio sa zavisnošću od alkohola, posebno u dvadesetim. Bio je otvoren po pitanju činjenice da ga je zavisnost često vodila u zatvor. Išao je iz zatvora u bolnicu, pa opet na ulicu.
Nakon što je njegov video-snimak postao viralan, Arkand se preselio u Ambros Plejs (Ambrose Place), stambeni kompleks u centru Edmontona. Tada je dobio i prvi klavir zahvaljujući humanitarnim sredstvima.
- Sada mogu da sviram i komponujem, to je ono što želim i što sam oduvek želeo - rekao je tada Arkand.
Međutim, nažalost, ništa što se dogodilo nije promenilo njegove pređašnje loše navike. Na početku se trudio, išao u rehabilitacioni centar, borio se sa zavisnošću i mentalnim smetnjama, ali navike iz prošlosti teško su se menjale.
Sveštenik Kris Šmit, u bazilici Svetog Josifa, rekao je da je Arkand često svraćao u crkvu. Retko je tražio da svira, ali je često želeo da priča o Bibliji. Arkandovo poznavanje Svetog pisma impresioniralo je Šmita.
- Uvek je bio spreman da pokuša ponovo i nikada nije odustajao. Imao je mnogo borbi u životu, mnogo trauma, mnogo bola. Imao je smetnje u razvoju i borio se sa mentalnim zdravljem. Pokušao je da se izbori i sa porocima, ali nažalost nije uspeo - rekao je Tkačuk.
Rajan Arkand je umro u martu 2018. godine.
Njegova kompozicija, koju je prva zabeležila slučajna prolaznica i koja ga je proslavila, popularna je i danas. Srceparajuća melodija inspiriše pijaniste širom sveta da se posvete kompoziciji i po komentarima mnogih nije je lako odsvirati. U pitanju su posebne emocije koje je definitivno imao samo kompozitor i tvorac te numere.
(Kurir.rs/Srećna)
Bonus video: