VLADIMIR ÐUKANOVIĆ: Ko bi da ratuje?
Postavih pre neki dan na svom iks nalogu (bivši Tviter, prim. aut.) pitanje: Da li biste ratovali za KiM i da li biste se odazvali pozivu za mobilizaciju u slučaju rata? Naravno, nije to neki reprezentativni uzorak, niti se bilo šta sa te društvene mreže može uzeti kao relevantno, no ipak rezultat može dosta toga da ukaže. Polovina anketiranih je odgovorila negativno. Nisam skoro pratio relevantna istraživanja u vezi sa ovom temom, ali ne verujem da se bilo šta bitnije promenilo u odnosu na raniji period, tim pre jer se danas znatno bolje živi, radi se, sigurna je plata, otvaraju se firme, ljudi idu na more, na zimovanja, imaju za solidan život i sve više razmišljaju kako da pokreću sopstveni biznis ili da ga dodatno razvijaju ako su ga već započeli.
Ratovi nisu prioritet, što je sasvim normalno. Zato, priča „junaka“ sa društvenih mreža kako će oni osvetiti Kosovo i Metohiju, kako Srbija mora da zarati i da sačuva obraz i slične besmislice, ne smeju se uzimati kao nešto ozbiljno. U državi gde gotovo sa sigurnošću možemo reći da bar 30 odsto stanovništva ne bi se odazvalo na mobilizaciju, a da ne pominjemo da smo generacije izgubili bar što se tiče elementarne vojničke obuke jer odavno je obavezan vojni rok ukinut, ne može da se dobije nijedan rat. Sve je to super što vojsku modernizujemo i što vojska ima svakako najveće poverenje kod naroda. Ipak, ako nema ljudstva i onih koji bi se odazvali na poziv da otadžbinu brane, a to su građani, nemojmo se zanositi da možemo da pobedimo. Otuda je skroz razumljivo ponašanje Aleksandra Vučića, jer je duboko svestan da bi do prvog topljenja mesa u zamrzivačima trajala borbena spremnost naroda, koji je sve više navikao da lepo živi, a ne da se zlopati sa sankcijama, restrikcijama struje, slušanjem vesti da li mu je neko blizak poginuo ili je ranjen itd. Čak i ta priča kako je odbrana zemlje ustavna obaveza deluje pomalo komično, jer prisilno mobilisanje nikada nikakvu korist nije donelo. Vojnik koji nije motivisan da ratuje samo kvari ambijent u jedinici. Ukrajinska vojska je najbolji primer za to.
Dakle, molim ozbiljan svet za odgovornost. Nikakvi ratovi ne bi smeli da nam se dogode, jer u toj situaciji sve staje. Mladi dodatno beže iz zemlje, investitori odlaze glavom bez obzira, ekonomija staje, razaranja nas vraćaju ko zna koliko unazad. Naš rat mora da se svede na ozbiljan sukob da sačuvamo mir.
Jedna od najbitnijih maksima u čuvenom Sun Cuovom „Umeću ratovanja“ jeste pobediti protivnika bez sukoba. Ukoliko si ti ekonomski jači od njega, uz dodatno ojačanu i modernizovanu vojsku, a nema jake ekonomije ako je vojska slaba, lako ćeš odbiti sve protivnikove napade i bićeš u prilici da mu postavljaš uslove. Svaki dan mira je velika pobeda, svaki sačuvani život je dodatna šansa za neku novu ideju i razvoj Srbije. Svaki mladi čovek koji ostane u Srbiji i iskoristi svoju šansu naša je pobeda. Svaki mladi život koji strada u ratnom sukobu bespovratno je ugašena porodica. Neka njegova buduća koju je mogao da stvori da je ostao živ, a i sadašnja, jer otac i majka mrtvog mladića nemaju više za šta da žive. Logično, postavite pitanje sebi da li je veća pobeda ovladavanje vojno nekom teritorijom, gde su vam stradale na hiljade najboljih mladića, ili je pobeda ako tom teritorijom ovladaš zato što si ekonomski jači, pa tu kupiš preduzeća ili sopstvena izgradiš, zaposliš protivnika i privoliš ga ekonomski sebi, odnosno kada od neprijatelja napraviš prijatelja i saveznika. Sve se to može samo ako smo mudri. Zato, manimo se velikih reči i žestoko zaratimo na svim poljima da bismo sačuvali mir.