Slobodno možemo reći da ceo svet trese Barbi groznica, a posebno je interesantno da se žene i devojke utrkuju koja će više da liči na čuvenu lutku, što je nekada bilo rezervisano za devojčice. Tako je Barbi izgled postao viralan u svim sferama počev od mode, pa sve do šminke i frizure, a posebno su postali popularni pojedini estetski zahvati, koji mogu da upotpune ceo utisak.
Najnovija senzacija koja broji milione pregleda na društvenim mrežama je takozvani "Barbi botoks", koji je do nedavno bio poznat kao "trap tox".
Šta je Barbi botoks?
Kako piše New Beauty, za "Barbi botoks" koristi se neurotoksin botulinum toksin A, mimo onoga za šta je registrovan, kako bi opustio preaktivne i zgrčene trapezne mišiće. Ovaj naziv dobio je zbog toga što se pod uticajem botoksa ramena opuštaju, što dovodi do vizualnog izduživanja vrata i vitkijeg izgleda kompletnog gornjeg dela tela.
Većina ljudi imaju zgrčene mišiće u ramenima zbog dugotrajnog rada za kompjuterom i ostalih aktivnosti koje stvaraju napetost u vratu i ramenima, pa spominjanje Barbi u nazivu tretmana može dovesti mnoge ljude u zabunu – osnovna svrha je tretiranje stegnutih leđni mišića, a ne uljepšavnje. Ipak, naziv je zaživeo jer tretman na neki način podržava estetiku Barbike, naročito nakon premijere letnjeg hita koji je ponovo pokrenuo Barbimaniju.
Injekcijom botoksa privremeno se opuštaju mišići zbog čega se smanjuju kontrakcije, čime se mišići oslobađaju grča i izdužuju. Zbog toga se ugao između vrata i ramena povećava te vrat vizualno postaje tanji i duži, dajući ukupni ženstveniji i delikatniji izgled.
Šta kažu lekari?
- Kada pogledate lutku Barbie, videćete da ima ugao od 90 stepeni između vrata i ramena, za razliku od, recimo, nindža kornjača - rekla je za New Beauty plastična hirurškinja dr. Simona Polter.
Kako je doktorka dalje objasnila delovanje "Barbi botoksa" je privremeno, traje tri do četiri meseca i zahteva ponovne tretmane, ukoliko neko želi da održi željeni rezultat. Kao i većina tretmana ovog tipa i ovaj ima neženjene efekte, pa ukoliko se pretera može da dovede do atrofiranja mišića zbog njihove neupotrebe, čime se potencijalno smanjuje količina botoksa potrebna za daljnje tretmane. Dr. Simona kaže kako je procedura potpuno reverzibilna, jer se, po prestanku "botoksiranja", mišići vraćaju u prvobitan položaj.
- Kao i svaka upotreba neuromodulatora i ova traži održavanje. Ipak, kao i kod svakog kozmetičkog tretmana, pogotovo trendovskog, osobe zainteresovane za "Barbi botoks" trebaju da se obrate proverenom estetskom hirirgu kako bi s njim razgovarale o ciljevima i potencijalnim rizicima postupka - napominje doktorka.
Iako ovaj postupak može da bude inovativno i prihvatljivo rešenje za osobe koje žele da postignu prefinjeniji izgled gornjeg dela tela, najvažnije je da lekar stručno proceni da li je osoba podobna za ovaj tretman i da ukaže na eventualne posledoce koje on sa sobom nosi.
(Kurir.rs/BlicŽena)
Bonus video: