Upozorenje

GRAD K’O TENISKE LOPTE I OLUJNI VETAR OD 100 KM/H! Čelnici opet mole Beograđane: Izbegli smo tragediju, ali budite spremni!

Foto: Petar Aleksić

Moramo da prihvatimo novu realnost da nam se klima menja, ovo su karakteristike tropske klime sa velikim vrućinama i olujama, te apelujem na sve Beograđane da počnemo ozbiljnije da shvatamo najave vremenskih nepogoda, izjavio je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.

Foto: screenshot Video Plus
Aleksandar Šapićfoto: screenshot Video Plus

- Beograd je zaista imao sreće jer nije naneta materijalna šteta ni blizu kakva je u drugim delovima Srbije, a da ne govorim o regionu, Sloveniji, Hrvatskoj, Italiji. Naše službe su sve vreme bile na terenu, a Štab za vanredne situacije praktično zaseda sve vreme i od sada ćemo morati na dnevnom nivou da budemo spremni - porucio je Šapić.

On je podsetio da je pred početak subotnjeg nevremena u Beogadu uputio apel građanima da bez preke potrebe ne izlaze napolje.

- To što nam se desilo je bilo intezivnije i snažnije nevreme nego ono koje se dogodilo pre tri nedelje. Ovoga puta grad je bio do veličine teniske i naneo je značajnu materijalnu štetu, ali ono što je opasnije je to da je moglo je doći do tragičnih posledica po građane - naglasio je gradonačelnik.

On je dodao da su sve gradske ekipe i dalje na terenu, da se radi prema prioritetima, da su praktično sve ulice oslobođene, te da se prikupljaju slomljene grane i drveće.

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

- Tako ćemo sada morati da krenemo u posebne analize i preglede stabala. Drvo koje ne izgleda oštećeno, a unutra je trulo, pri ovakvom nevremenu prvo puca i nanosi materijalnu štetu, te postoji rizik da se neko povredi. Niko neće seći zdravo drvo, drveće mora redovno da se orezuje i o tome moramo da povedemo više računa - istakao je Šapić.

Sekretar za poslove odbrane, vanrednih situacija i koordinaciju Darko Glavaš rekao je da je obim padavina bio od 60 do 80 litara u samo nekolilko sati, što je bilo praćeno olujnim vetrom snage od 80 do 100 kilometara na čas.

- Na terenu je bilo oko 1.000 radnika sa 200 specijalizovanih mašina. Ključno je bilo sačuvati sistem vodosnabdevanja jer je došlo do štete na elektro-energetskom sistemu, odnosno na srednje naponskim vodovima. Zajedničkom akcijom "Beogradskog vodovoda i kanalizacije" i Distribucije Beograd sprečena je veća šteta i već oko ponoći je u celosti uspostavljen sistem vodosnabdevanja - rekao je Glavaš.

(Kurir.rs)