Sa alchajmerom se bori oko 200.000 ljudi u Srbiji, dok istu bitku u Americi vodi oko 10 miliona građana.
Šta raditi i gde se posavetovati, jer su uglavnom oni najbliži zaduženi za sve kada osoba dobije demenciju.
Upravo ovim povodom, i iznošenju ideje o dnevnim boravcima za osobe sa mentalnim obolenjima, gošća "Pulsa Srbije" je Nadežda Satarić, iz Udruženja "Snaga prijateljstva".
- Otvaranje dnevnih boravaka za obolele jeste skuplje nego klubovi gde se samo okupljaju, pevaju, idu na izlete. Fenomenalno je što postoje takvi klubovi u Beogradu, a ima ih tridesetak. Međutim, potrebno je, makar u većim gradovima da se obezbedi i dnevni boravak. Ako to mogu da imaju Subotica, Kragujevac, pa sigurno može i Beograd da to isfinansira. Nadamo se i verujemo da će imati sluha. Sada samo verujemo da je stvar političke volje donosioca odluka - započela je Satarić, pa rekla treba da se donese odluka o otvaranju dnevnih boravaka za mentalno obolele ljude:
- U Beogradu treba da se u odluku o pravima i socijalne zaštite unese i pravo na otvaranje dnevnih boravaka za obolele, koji imaju mentalne probleme, ali i demenciju. Do tada možemo da damo telefon da se javljaju Udruženju za alchajmerovu bolest i da se savetuju kako i šta da rade.
Kurir.rs
Bonus video: