Strankama 35 miliona manje

Najviše novca dosad su mesečno dobijali naprednjaci - oko 25 miliona dinara. Sledi DS sa nešto više od 19 miliona, pa DSS - 9,8, SPS - 9,7, LDP - 6,4, PUPS - 4,9, G17 plus - 5,4...

BEOGRAD - Prekrajanjem državne kase, parlamentarnim partijama smanjeno mesečno sledovanje - umesto 105 sada će primati 70 miliona.

Već u oktobru, na račune 25 partija koje su na platnom spisku države, otići će ukupno 70 miliona dinara ili za oko 35 miliona manje, nego što su primale tokom letnjih meseci.

U Ministarstvu finansija rekli su da će odmah posle usvajanja rebalansa budžeta biti izračunato za koliko će novca manje dobijati svaka stranka. Ta računica će važiti za uplate do kraja godine.

Najviše novca dosad su mesečno dobijali naprednjaci - oko 25 miliona dinara. Sledi DS sa nešto više od 19 miliona, pa DSS - 9,8, SPS - 9,7, LDP - 6,4, PUPS - 4,9, G17 plus - 5,4...Stranke s jednim poslanikom primale su različito - od 384.644, pa do 1.011.874 dinara - u zavisnosti od broja osvojenih glasova.

Budžetom za ovu godinu, koju je Skupština usvojila u decembru, bilo je predviđeno da se za rad parlamentarnih stranaka izdvoji ukupno 926.973.810 dinara. Rebalansom je iznos "srezan" na 819.342.750 dinara.
Nadležni za finansije u stranačkim centralama tvrde da će s manje para uspeti da izmiruju obaveze, među kojima su isplate zarada, zakup prostorija, računi za struju i komunalije.

Demokrate su, međutim, već sigurne da neće morati drastično da "stežu kaiš". Sekretar DS Tamara Tripić smatra da ako iznos bude za nekoliko miliona manji, to neće ugroziti poslovanje.

"U ovom trenutku nama je mesečno potrebno oko 12 miliona dinara za normalno funkcionisanje. Toliko nam treba za isplatu zarada i druge račune", rekla je Tripićeva.

Direktor DSS Dejan Mihajlov naveo je da se ta stranka veoma štedljivo odnosi prema novcu koji im stiže iz državne kase.

"Svi pričaju da će nam drastično biti smanjeni mesečni iznosi, ali neće tako biti", rekao je Mihajlov i dodao da je novim zakonom ispravljena i nepravda, jer male stranke, koje su izašle samostalno na izbore, dobijaju veći iznos nego one koji su u parlament ušle na nečijoj koalicionoj listi, pišu Novosti.