Kada su se prvi put pojavili na terorističkom nebu, ekstremisti Islamske države (ISIS) su za većinu međunarodnih posmatrača bili samo još jedna grupa, u nizu fundamendalističkih naoružanih ćelija koje u ime džihada šire strah i klasičan teror.
Ubrzo se, međutim, pokazalo da ISIS predstavlja prekretnicu u istoriji ratovanja i savremenog terorizma. Izuzetno efikasnom primenom savremenih tehnologija i komunikacionih tehnika ISIS je postao globalni fenomen zbog kojeg su i danas angažovane i dve najveće supersile.
Upravo se ovom tematikom - upotrebom najnovijih kanala komunikacije, bavi knjiga "Sajber Džihad - strategija komunikacije Islamske države", Vladimira Matevskog dugodišnjeg novinara i stručnjaka za odnose sa javnošću koji je gostovao u jutarnjem programu Kurir televizije.
- Činjenica je da su u senci rata u Ukrajni aktivnosti islamske države došle u drugi plan. Ne prođe, međutim, mesec dana, a da oni ne izvedu neku oružanu akciju. Imali smo napad prošle nedelje u svetilištu južno od Damaska kada je poginulo sedam ljudi. Mesec dana pre toga imali smo stravičan zločin u Pakistanu na skupu jedne konzervativne partije gde je 45 ljudi poginulo od eksplozije bačene bombe - rekao je Matevski i dodao:
- Dolazili su na ivicu njenog postojanja, ali sama njena struktura je takva da oni imaju nezavisne ćelije i spavače. Kao hidra kojoj odsečete pipak i pojavi se novi. Oni su apsolutno aktivni i prisutni na društvenim mrežama na kojima regrutuju nove članove. Njihov akcenat je najviše na šifrovanoj aplikaciji na društvenoj mreži telegram, jer tu imaju najveću slobodu.
Kurir.rs
Bonus video: