ORKESTRIRANA KAMPANJA PROTIV SRBIJE! Udruženim udarom pojedinih zapadnih medija i lobista hoće da uzdignu Prištinu
Posle udružene inicijative da se politika EU i SAD prema Srbiji mora pooštriti, progurane kroz pismo političara različitih profila i funkcija, u zapadnim medijima se gotovo istovremeno pojavilo nekoliko tekstova kroz koje autori žele da pokažu da Kosovu navodno preti opasnost sa severa i da je Srbija i dalje "nasilnik s Balkana", kako to tvrde sagovornici američkog CNN. Ili se plasira teza da Srbija "ugrožava mir na Zapadnom Balkanu", kako navodi švajcarski Noje cirher cajtung, nemački Špigel to formuliše kroz krilaticu da se "Beograd igra vatrom", a Berliner cajtung poentira tekstom pod naslovom "Dominacija Srbije se mora slomiti".
Na talasu ove medijske ofanzive dolaze i javni istupi osvedočenih albanskih lobista, te se, možda i ogoljenije nego ikad, pokazuje da je reč o sinhronizovanoj i unapred planiranoj kampanji koja pokušava preokrenuti aktuelni momenat, u kojem se krivac prepoznaje u Prištini, i stvari opet postaviti tako da je Beograd negativac, te ga treba dodatno pritisnuti, ocenjuju sagovornici Kurira.
Poznata dinamika
Predsednik Društva lobista Srbije Nenad Vuković kaže za Kurir da je reč o orkestriranoj kampanji protiv Srbije, a koja je čak i neskrivena i otvoreno agresivna, jer prvi put je vidljivo da su za izostanak prave deeskalacije na severu Kosova i Metohije krivi Kurtijevi nefleksibilnost i ekstremizam, ali i neskrivena netrpeljivost prema Srbima.
- Sada se svim sredstvima pokušava okrenuti ta situacija i Srbija vratiti na optuženičku klupu, jer Priština ne želi da pregovara i pravi kompromise. Tačno može da se prepozna određena dinamika, pa se prvo nastoji stvoriti atmosfera da je Srbija krivac. Upozoravali smo da će biti pojačano delovanje celog tog korpusa lobista kosovskih Albanaca, koji je izuzetno jak. Kosovski Albanci su se prvi put našli u defanzivi zbog situacije koju je kreirao Kurti i bilo je za očekivati da će se pojaviti orkestrirano i sinhronizovano delovanje albanskih lobija, a to podrazumeva i delovanje ljudi iz sveta politike, poput pojedinih evroparlamentaraca, američkih kongresmena, šefova spoljnopolitičkih odbora nekih država i drugih. Nekada je teško razlikovati politički Zapad od lobija kosovskih Albanaca, jer se dosta preklapaju. Pratite samo istupe Ališe Kerns, Ričija Toresa, Boba Mendesa. Možete u potpunosti da prepoznate delovanje koje nema ni privid objektivnosti. Sinhronizovanost je nesumnjiva, oni se jave istovremeno, odazivaju se jedni drugima u nastojanju da što više fundiraju svoje navode - objašnjava naš sagovornik.
Dobijaju na prostoru
Potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić ocenjuje za Kurir da se vidi intencija pojedinih nemačkih medija i proširen prostor koji se daje potpisnicima pomenutog pisma protiv Srbije.
- Poslednjih meseci vidljiva su nastojanja dela nemačke štampe da dokaže kako je politika EU i SAD prema Zapadnom Balkanu pretrpela promene koje su za nju zbunjujuće. To se prevashodno odnosi na politiku prema Srbiji koja je, prema takvim tumačenjima, popustljiva, jer ne označava Srbiju kao glavnog krivca i odgovornog za osetljivu bezbednosnu situaciju u regionu. Ta škola mišljenja zagovara oštrije mere i sankcije za Srbiju, dok se prema kosovskim vlastima odnosi benevolentno, a često i uz otvorenu podršku. Vidljiv je i prostor koji se daje potpisnicima otvorenog pisma upućenog evropskim i američkim zvaničnicima, a njihovim stavovima pridružuju se i neki tzv. eksperti za region koje su vreme i događaji odavno pregazili - objašnjava naša sagovornica i zaključuje:
- Zapadnom Balkanu nije potrebna "ofanziva" nijedne pojedinačne države, već podrška, partnerstvo i saradnja koji će dovesti do čvršćeg vezivanja za evroatlantske strukture koje mogu da obezbede trajni mir i stabilnost u regionu.
Kurir.rs