AMERIKA SE VRAĆA U IGRU, PRIPRETILI PRIŠTINI RAMPOM ZA EU I NATO! Hovenijer traži ZSO, kritikuje Kurtija zbog blokade srpske robe!
Već određeno vreme Amerikanci vrlo jasno pokazuju koliko su nezadovoljni kosovskom politikom, ocena je analitičara
Amerika se očigledno vraća u igru po pitanju kosovskog problema! To pokazuje najnovija poruka ambasadora SAD u Prištini Džefrija Hovenijera, koji je jasno poručio da Kosovo neće moći da postane članica EU, niti da uđe u Partnerstvo za mir i NATO bez napretka u dijalogu uz posredovanje EU, pa pozvao vlasti u Prištini da se angažuju u procesu formiranja Zajednice srpskih opština.
Hovenijer je podsetio da su SAD više puta puta jasno stavile do znanja kako vide rad ZSO.
Upozorenja
Ambasador u Prištini je prokomentarisao i blokadu ulaska srpske robe na Kosovo i poručio da od kosovske vlade "očekuje akcije koje promovišu slobodu kretanja robe, umesto da ih na bilo koji način ograničava", pa zahtevao da "ukidanje zabrane srpske robe ne bude uslovljeno ukidanjem mera protiv Kosova od strane EU".
Hovenijer je takođe upozorio Prištinu da treba da bude oprezna kad je reč o oduzimanju licenci za rad, navodeći da su u toku razgovori o rešenju situacije s dozvolom srpskom telekomunikacionom operateru MTS.
- Pozivamo vladu da bude veoma, veoma oprezna u akcijama koje preduzima - konstatovao je američki ambasador u Prištini.
Da je jasno da su se SAD uveliko uključile u pokušaj ubrzanja rešenja za kosovsko pitanje, za Kurir ocenjuje politički analitičar Boško Jakšić.
- Već određeno vreme Amerikanci vrlo jasno pokazuju koliko su nezadovoljni kosovskom politikom. Ne zaboravimo da je Kosovo pritom isključeno iz zajedničkih manevara koji su se održavali, da su prekinuti kontakti na visokom nivou i da se preti i finansijskim merama, koje bi, po nekim procenama u Prištini, Kosovo mogle da koštaju oko 500 miliona evra godišnje. To pojačavanje pritiska i štapa je očigledno rezultat nestrpljenja i nezadovoljstva, pre svega Amerikanaca, koji su se ovih poslednjih meseci veoma aktivno uključili u pokušaj rešavanja kosovskog pitanja - ističe Jakšić.
Otrežnjujuće
Ukazuje i da oni imaju najveće mogućnosti da utiču na vlasti u Prištini.
- Takve izjave su u funkciji pojačanja pritiska, koji će pak važiti i za Beograd, jer se Amerikancima žuri. Ukoliko do kraja godine neki napredak u procesu normalizacije ne bude napravljen, sledeću godinu Ameriku čekaju izbori i Kosovo se prosto skida s radara. Zato mislim da je ovo i za vlasti u Beogradu i u Prištini poslednji trenutak da se reši problem - zaključio je Jakšić.
Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije ocenjuje za Kurir da je dobro da se ima taj jedan kritički osvrt na Kurtijev režim, iako je on, kaže, blag.
- S druge strane je važno da njihov glavni podržavalac, promoter njihove nezavisnosti, neko ko je odlučujuće uticao na njihovo postojanje, sagledava te propuste koje Kurti pravi i da oni predstavljaju direktne udare po bezbednost regiona, a ne samo Srbije. Ti kritički tonovi su dobrodošli i mogli bi da deluju otrežnjujuće - kazao je Miletić.
Ivana Žigić/