Nevladina organizacija u Crnoj Gori "Poligon za žensku izuzetnost - Sofija" pokrenula je kampanju: "Nek se rodi zdravo i neka bude žensko". U našem narodu bi se reklo "ma, samo nek je živo i zdravo", ali repovi patrijarahlnog društva i njegov još uvek jak uticaj je bio povod da se destigmatizuju žene u Crnoj Gori koje nose žensku decu.
Višedecenijski običaji u Crnoj Gori i verovanja šta treba uraditi kako bi se rađali dečaci i dalje su prisutni u 21. veku. Crnogorski patrijarhat, u kojem je rođenje muškog deteta najveća radost, svoje korene je pustio još u dalekoj prošlosti. Sin je u porodici predstavljao ponos, "pušku" u kući. Verovalo se da se ženska deca za "tuđu" kuću rađaju, dok je muško ono što ostaje i čuva prezime.
Sujeverni spisak običaja - od prenošenja muškog deteta preko praga na venčanju, preko spavanje buduće majke na desnoj (muškoj) strani, pa sve do verovanja da supružnici treba da za vreme odnosa stisnu zube kako bi dobili muško dete, jasno govori o gotovo opsesivnomm patrijarhatu i da je jedino važno da je muško dete.
Promotivni spot "Nek se rodi zdravo i neka bude žensko" prikazuje trudnu ženu koja u toku šetnje nailazi na osudu što nosi devojčicu je prva kampanja ovog tipa u Crnoj Gori.
(Kurir.rs/ŽenaBlic)
Bonus video: