Atomska banja Gornja Trepča

Dinkić: Država će da podstiče banjski turizam

Foto: Tanjug
Republički fond za zdravstveno osiguranje ne bi više smeo da pravi diskriminaciju, već da odobrava sredstva za lečenje onima kojima je to potrebno, bilo da se leče u državnoj banji ili u specijalnoj bolnici u privatnom vlasništvu, rekao ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić

GORNJA TREPČA - Država namerava da podstiče razvoj banjskog turizma bez obzira na tip vlasništva, izjavio je danas ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić tokom obilaska Atomske banje Gornja Trepča.

Dinkić je rekao da Republički fond za zdravstveno osiguranje ne bi više smeo da pravi diskriminaciju, već da odobrava sredstva za lečenje onima kojima je to potrebno, bilo da se leče u državnoj banji ili u specijalnoj bolnici u privatnom vlasništvu.

"Ako se sada pokazalo da specijalna bolnica u privatnom vlasništvu može da ima ovakav rast zaposlenosti i pomoćnog osoblja i lekara, da može da ima rast broja gostiju mislim da fond zdravstva ne bi smeo više da pravi diskriminaciju", rekao je ministar.

Dinkić je istakao da je Atomska banja poznata u čitavom regionu po tome što se u njoj leči multipla skleroza, jer tu "postoji voda sa lekovitim svojstvom kakva postoji još samo u Japanu, nigde u Evropi ne postoji ovakva lekovita voda za lečenje multiple skleroze i reumatskih oboljenja."

Neki od obolelih od multiple skleroze ne mogu da plate tretman u banji, pa bi fond morao da izdvoji sredstva za njih da im se pomogne, rekao je Dinkić i dodao da su kapaciteti u Gornjoj Trepči vrhunskog kvaliteta. Kada bi u drugim banjama bilo ovakvih smeštajnih kapaciteta i ovako dobrog osoblja onda bi to bilo još bolje, rekao je Dinkić.

"Trudićemo se u narednom periodu da u svakoj banji u Srbiji uradimo ono što je već urađeno u Atomskoj banji, zahvaljujući ljudima koji su uložili svoj kapital, ali i imali podršku države", dodao je on.

Dinkić je tokom posete Atomskoj banji razgovarao sa nekima od pacijenata, koji su izrazili zadovoljstvo pruženim uslugama, a obišao je i specijalu bolnicu "Vujan", otvorenu početkom maja uz ulaganje od oko tri miliona evra.
Atomska banja privatizovana je u septembru 2008. i u nju je uloženo oko pet miliona evra. Posle privatizacije potpuno su rekonstruisani svi postojeći kapaciteti - smaštajni, terapijski i ugostiteljski.

Banja je poznata po lečenju reumatskih i neuroloških bolesti i u njoj se oporavljaju osiguranici iz Republike Srpske, distrikta Brčko, Slovenije, Makedonije, Rusije i Hrvatske.