Miloš Garić, urednik portala Kosovo online, gostovao je u emisiji "Puls Srbije" u razgovoru sa voditeljima Milošem Anđelkovićem i Anastasijom Čanović o sinoćnoj neformlanoj večeri koju je organizovao grčki premijer Kirijakos Micotakis.
Na istom događaju predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa predsednikom Ukrajine Volodomirom Zelenskim nakon kojeg je istakao da je imao dobar i otvoren razgovor o svim važnim pitanjima, kako za Srbiju i Ukrajinu, tako i za ceo region i svet.
Garić je istakao da je ustanovljen zajednički stav da će Ukrajina poštovati teritorijalni integritet Srbije i naglasio da nema ništa od toga da Ukrajina priznaJE lažnu državu "Kosovo", dok će Srbija poštovati teritorijalni integritet Ukrajine.
Time je iscrtao pozitivan dalji razvitak u odnosu dve države, uprkos, kako je rekao, očekivanjima Aljbina Kurtija da će Ukrajina promeniti svoj stav, nakon početka rata, što bi njemu išlo u korist.
Osvrnuo se i na odnos Grčke kada je reč o situaciji između Beograda i Prištine.
- Zanimljivo je i da Grčka neće ništa menjati povodom svog stava o priznavanju "Kosova". Međutim tu je još pet država koje nisu priznale "Kosovo" tako da je besmisleno očekivati i od Srbije da podlegne pritiscima, uprkos očekivanjima. Kako je u slučaju Ukrajine, tako je i u Srbija, iako je Srbija i srpski narod na Kosovu i Metohiji ozbiljno ugrožen! Zato se nalazimo u složenom trenutku u odnosu sa institucijama u Briselu i Vašingtonu, jer ne možemo da pristanemo na poniženja - istakao je Garić.
U svetlu jačanja turskog uticaja, zvanična Ankara nikada nije odustala od uticaja na Balkanu, a snovi o povratku na Balkan i dalje postoje i oni to rade, smatra Garić.
- Turska ima namere i ambicije na našim prostorima u svom novom nastupu, videćemo kakve će poteze Erdogan vući , nakon pobede na izborima. Prisutni su dobri odnosi Beograda i Ankare, e sad, i Grčka traži svoju poziciju, i premijer Micotakis je sigurno stavio to visoko na svoju agendu ciljeva u Grčkoj diplomatiji - rekao je Garić.
Kada je reč o "podgrevanju" situacije od strane Aljbina Kurtije i projekta Velike Albanije koji zadire i u teritorije Grčke, onda Garić ističe ulogu Grčke kao veliku.
- U svemu dalje što se bude dešavalo u Grčkoj, verujem da oni neće priznati "Kosovo" jer bi to ojačalo težnju Albanaca da otimaju teritorije što bi sigurno izazvalo dodatne tenzije - smatra Garić.
Na pitanje voditelja Anđelkovića, kako Grčka može da utiče na poziciju Srbije i dešavanja na KiM, Garić podseća na istorijski odnos Turske i Grčke koji nisu najbolji iako su obe članice NATO pakta.
- Na neki način treba da budu na istoj strani jer su i Grčka i Turska članice NATO alijanse, a postoje i mogućnosti da dođe do sukoba koji nisu isključeni. Turska je mnogo jača i jeste ispred Grčke, ali Grci su ponosni i hoće da brane i teritoriju i svoja prava i neće dozvoliti Turskoj da je ugrožava. Na prostoru KiM se opet lome koplja, ali Turska i Grčka na prostoru zapadnog Balkana obaraju ruke, zato je važno da imaju i dobre odnose sa Srbijom - rekao je Garić.
Turska je, ipak, rekao je u nastavku, najprisutnija na prostorima KiM.
- Govori se da postoji između 50. i 100.000 radikalnih islamista, na prostoru KiM, koje direktno podržava Turska i znamo da to vuče korene iz rata u BiH. Tamo je pogodno jer je vlast stavljena u ruke ekstremista. Zato je uloga ANkare i Atine jako važna i nadamo se da će tu na kraju da prevlada razum, a nama je jako važno da do toga ne dođe.
Upitan od voditeljke Anastasije Čanović, da li ipak postoji mogućnost od sukoba između Srbije i Tuske Garić odgovara odrično:
- Mimo volje srpskog naroda i konfrontacija sa srpskim narodom nijeu interesu Erdogana i da će sve biti na strani obostranih interesa. Treba, naravno razmišljati o svim scenarijima... Ipak ,bio bi ogroman problem da do tako nečeg dođe, ali glavni magistralni put saradnje će ostati između Turske i Srbije, jer mislim da im više znači da drže dobre odnose sa Srbijom - istakao je Garić i dodao:
- Znamo da je Balkana jedno bure baruta.
Kurir.rs