Inače, njegova porodica je na vlasti 56 godina, a on je postao predsednik 2009. nakon smrti svog oca koji je prvi mandat dobio daleke 1967. godine.
- Mogu samo da kažem sledeće. Mislim da je ovo početak procesa druge dekolonizacije. Prva je bila 60- tih kada su zemlje Afrke postajale zemlje UN, ali vidimo da su one uprkos velikim prirodnim bogatstvima ostale na nivou kada su bile kolonije. I dalje su kolonizatori, pre svega Francuzi, ostali uslovno rečeno glavne gazde. Uticali su na to ko će u tim zemljama biti na vlaasti, a to su bili oni koji su im omogućili da i dalje eksploatišu prirodne resurse, dok je narod jedva dobijao neku crkavicu - konstatovao je Branković.
Ocenio je da je rat Ukrajini uticao na puč i istakao ulogu BRIKS-a.
- Ipak nije se to desilo tek tako. Ne bih rekao da nije imalo uticaja ovo što se događa u Ukrajini. BRIKS je dodao malo ulja na vatru pogotovo sada kada je bio ovaj sastanak u Južnoj Africi gde je koncept BRIKSA nešto novo ponudio. Mislim da će BRIKS, koji je primio 6 novih država, kako se bude razvijao sve više hteti da otvori veći prostor saradnje sa zemljama G20 I G7 - rekao je Branković i dodao:
- Moj utisak je, dakle, da je ovo nova dekolonizacija, a događanje u Ukrajini je pokazalo da je došlo vreme za neku novu konstalaciju međunarodnuh odnosa. Kako će to biti modelovano ostaje da se vidi, ali ja ne očekujem da BRIKS hoće da dezavuiše G20 i G7 iz prostog razloga što je to nemoguće. Samo njihova međusobna saradnja može da stvori nešto što bi bilo prihvatiljivo.
Kurir.rs
Bonus video: