sjajno

PRVI PUT U SRBIJI, LEKARI NA DEDINJU IZVELI OVO BEZ OTVARANJA GRUDNOG KOŠA: Pogledajte kako izgleda pacijent (72) iz Niša!

Foto: Dedinje

U eri ubrzanog uvođenja veoma značajnih savremenih kardiohirurških i vaskularnih procedura, pre nekoliko dana, u Institutu za kardiovaskularne bolesti ,,Dedinje" izvedena je miniinvazivna operacija dveju srčanih bolesti, za pacijenta vrlo komfornom metodom prolaska kroz međurebarne prostore, umesto presecanja grudne kosti teškom hirurgijom. Sedamdesetdvogodišnji pacijent iz Niša podvgnut je operaciji mitralnog zalistka i koronarnog krvnog suda ( MicroCab). Operacija je uspešno završena, a pacijent se već nakon pet dana vratio svakodnevnim obavezamam saopšteno je iz "Dedinja".

Foto: Dedinje
foto: Dedinje

Ovakav zahvat značajno olakšava postoperativni tok, pa je oporavak znatno brži i lakši za pacijente, omogućavajući im da se već nakon nekoliko dana vrate svakodnevnom životu i navikama. Zahvaljujući savremenoj opremi i uslovima rada, entuzijazmu, znanju i iskustvu tima zdravstvenih radnika Instituta ,,Dedinje", koji su činili kardiohirurzi ass. dr Igor Živković, dr. Bogdan Okiljević, dr Milica Ivanović, anesteziolog, doc. dr Dragana Unić Stojanović, instrumentarka Jelena Marković i perfuzista Stevan Mitrović, operacija je uspešno završena i pacijent je otpušten kući na dalji oporavak.

- Ovakvom operacijom hirurzi ne seku niti jednu kost u telu pacijenta, što znatno smanjuje traumu. Malim rezom uzeli smo najbolje prohodan krvni sud za bajpas, najčešće je to unutrašnja grudna arterija mamarija. Dakle sa leve strane, u četvrti međurebarni prostor, napravili smo jedan rez dužine 5 centimetara, kroz koji smo izvukli krvni sud ušivajući ga na srce, praveći tako aortokoronarni bajpas i dodatnu količinu krvi u srčanom mišiću. Istovremeno sa druge, desne strane grudnog koša, tačnije, kroz međurebarne mekotkivne strukture, prošli smo do srca i zamenili mitralnu valvulu, odnosno mitralni listić koji je bio bolestan. Suština ovog zahvata jeste da tokom operacije nismo narušili koštanu strukturu grudnog koša, respiratorna funkcija je poprilično očuvana nakon kardiohiruške procedure, što je za pacijenta jako bitno.

Foto: Dedinje
foto: Dedinje

Takvi bolesnici veoma brzo mogu da legnu na bok, bez obzira što imaju inciziju, zato što su na tim mestima meka tkiva, a ona manje bole od koštanih struktura. Bolesnik se nakon svega osećao dobro, vrlo brzo smo ga skinuli sa mašine koja je menjala funkciju pluća, odnosno respirator, i sve je prošlo kako treba. Kod takvih bolesnika, mi smo do sada ovakav problem rešavali otvaranjem grudnog koša i presecanjem grudne kosti, što, samim tim, otežava i produžava oporavak bolesnika i predstavlja najveću traumu u njegovom organizmu – objašnjava kardiohirurg ass. dr Igor Živković i dodaje da nakon ovakvog miniinvazivnog zahvata pacijenti mogu vrlo brzo da se vrate normalnim fizičkim aktivnostima, kao što su: vožnja automobila, podizanje bilo kakvog tereta, rad u kućnim uslovima i slično. Institut za kardiovaskularne bolesti ,,Dedinje” nastavlja sa uvođenjem najsevremenijih metoda minimalno -invazivne hirurgije, koji pacijentima donosi značajne blagodeti – umanjenje bola u postoperativnom vremenu i brži oporavak.

Kurir.rs