Proteklih dana, jedna od glavnih spoljnopolitičkih izjava Emanuela Makrona, vrvi od komentara.
Naime, on je rekao da se od Beograda i Prištine očekuje učešće na sprovođenju francusko-nemačkog predloga, kao i da će biti razmotrena vizna politika ukoliko se strane ne budu odnosile odgovorno.
Odmah su pristigle reakcije srpske strane da ova Makronova pretnja nije realna.
Gost "Pulsa Srbije" koji je prvo komentarisao izjavu Kurtija da za njega ne važi Briselski sporazum je Ivica Dačić ministar spoljnih poslova.
- Dobro, okej, može da ne važi ni za nas. Znači on može da daje takve izjave, a da ga pritom niko ne kažnjava? Oni nikako da prihvate jednu činjenicu, mi smo razgovore vodili 2012. godine na temelju statuse neutralnosti, a oni sada pokušavaju da nas nateraju da mi priznamo Kosovo kroz razne indirektne metode, a za nas je to neprihvatljivo. Mi ne možemo ići dalje ukoliko se ne sprovede ono što je potpisano. Gde je tu odgovornost EU i gde je sada Ketrin Nešton? Gde će biti Šolc i Makron za pet godina? A nama će ostati sve što smo uradili po pitanju Kosova, tu su mnogo ozbiljnije stvari od dnevno političkih izjava - započeo je Dačić.
Potom je rekao da ne želimo zaoštravanje odnosa na Kosovu, ali da nam stalno prete.
- Mi ne želimo zaoštravanje odnosa, ali s druge strane oni svaki dan prete. Sada prete da će poslati vojsku na sever Kosova i opet niko ništa, zastave velike Albanije se viore u Tetovu i opet niko ništa da reaguje.
Daćić se osvrnuo na potencijalno članstvo naše zemlje u EU, pa je rekao da naša želja nije upitna.
- Nije sporno niti upitno da Srbija želi da postane članica EU, to je i normalno jer Srbija pripada Evropi i da teži evropskim integracijama, čak i da hoćemo, ne možemo biti deo nekih drugih integracija jer geografski tamo ne pripadamo. Ovde se provlači drugo pitanje, a to je zašto su Englezi izašli iz EU, njihov stav je bio da to nije u skladu sa njihovim nacionalnim interesima. Island je odustao od članstva EU jer su procenili da to ne odgovara njihvoim ekonomskim interesima, a pre svega zbog ribolova. Švajcarska uopšte ne želi, takođe i Norveška nije članica EU - izjavio je Dačić, pa nastavio:
- To su bogate zemlje koje imaju svoje interese, ali hoću da kažem da mi tu nemamo nikakve dileme, ali kada je reč o svemu tome mi moramo da se ponašamo kao ozbiljna i odgovorna zemlja, a to je da vidimo gde je tu naš nacionalni i državni interes, odnosno šta su uslovi da budemo članovi EU. Nigde nije tačno zapisano da Srbija mora da prizna Kosovo, zato i kažem, neka nam kažu šta mi tačno treba da uradimo. Ako pratimo to što su oni zapisali, onda bi naš put zavisio isključivo od reformi, pregovora i s druge strne mi nemamo nikakvu odgovornost ako se razgovor sa Prištinom odvija onako kako neko očekuje.
Kurir.rs
Bonus video: