Una Savić je prvo dete iz prve trudnoće, održavane hormonski u prva tri meseca trudnoće, rođena je 2010. u terminu.
Sa devet meseci je počela samostalno da sedi, a prohodala sa dvanaest meseci. U uzrastu od godinu dana koristila je nekoliko smislenih reči, a na uzrastu od 15-16 meseci prestala je da govori naučene reči i počela da izbegava kontakt.
Od druge godine pacijent je Zavoda za govornu patologiju u Beogradu, a od četvrte godine prati se u Institutu za mentalno zdravlje usled zaostajanja u razvoju govora i socijalnom razvoju. Privatno je pohađala logopedsko- defektološki tretman koji je doveo do poboljšanja pa je savladala glasove, povećala fond reči i bolje razumevanje naloga.
Sa tri godine imala je operaciju krajnika i hirurško zasecanje bubnih opni, a sa tri i po godine imala je prvu febrilnu konvulziju.
Na uzrastu od četiri godine u IMZ postavljena je dijagnoza razvojnog poremećaja iz spektra autizma. Do sedme godine imala je još nekoliko febrilnih konvulzija, nakon čega joj je dijagnostikovana simptomatska žarišna epilepsija i epilepsijski sindromi sa jednostavnim parcijalnim napadom (G40.1 Epilepsia idiopathica (focalis) (partialis) et syndromata epileptica cum impetu simplici partiali) od kada koristi hroničnu antiepileptičku terapiju koja joj je pomogla i smirila napade.
Aktuelno i dalje se služi neverbalnom komunikacijom, nije usvojila nijednu reč, nije potpuno samostalna u samozbrinjavanju, nije savladala osnovne školske veštine, razume i izvršava proste naloge, bez agresivnih ispada.Odaziva se na poziv imenom i tada ostvaruje kratkotrajan kontakt očima, verbalni kontakt ne uspostavlja, a nevoljni i stereotipni pokreti nisu opservirani.
Nadu za Unino izlečenje i poboljšanje zdravstvenog stanja roditelji vide u tretmanima matičnim ćelijama. Sredstva su potrebna za tretmane matičnim ćelijama, defektološko-logopedske tretmane, za hirurško-stomatološke intervencije kao i za putne troškove i troškove smeštaja u toku lečenja.
Kurir.rs