U nekanonskoj Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi vodi se prva bitka za prevlast. Umesto Dedeića, kog su na skupu pre tri dana penzionisali mimo njegove volje, izabran je Boris Bojović
Opšti haos u Crnoj Gori dešava se gotovo u svim segmentima društva. Predstavnici nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) izabrali su novog mitropolita, episkopa Borisa Bojovića, kog pak dosadašnji mitropolit Mihailo (Miraš Dedeić) ne priznaje i poručuje da njegov izbor nema legitimitet i legalitet.
Fajt
Bojović, koji je javnosti u Srbiji poznat po prijateljstvu sa osnivačem LSV Nenadom Čankom, kom je prošle godine osveštao slavski kolač, izabran je za novog mitropolita takozvane CPC na, kako su organizatori nazvali to okupljanje na Cetinju, "opštecrnogorskom zboru".
Iz CPC je na društvenoj mreži Iks saopšteno da je na tom okupljanju doneta i odluka da se mitropolit CPC Mihailo povuče u penziju.
S druge strane, Mihailo (Miraš Dedeić) poručio je da je pomenuti događaj zapravo "propali politički miting" bez legitimiteta i legaliteta, te ocenio da to okupljanje predstavlja gaženje ustava CPC. Dodao je i da je to okupljanje pravno ništavno i da ne proizvodi nikakve posledice po status i utvrđenu hijerarhiju i ustrojstvo CPC.
- Uličnim mitinzima ne može se smenjivati mitropolit i birati, pored živog i zdravog poglavara, nasilnim putem, suprotno ustavu CPC, novi poglavar, te su "odluke" bez ikakve važnosti za CPC - naveo je on.
Zaključio je da će CPC, u okviru svojih zakonskih ovlašćenja, preduzeti crkveno-ustavne mere protiv prekršilaca "unutrašnjeg reda i poretka".
Minorna zajednica
Verski analitičar Draško Đenović ukazuje da sam Miraš nije za 20 godina ni doživeo niti jedan sabor, kao i da problem nije samo s novoizabranim Bojovićem već da konce mrsi i treća struja unutar takozvane CPC - Vladimir Lav Lajović.
- Te tri struje se konstantno sukobljavaju i više se bukvalno ne zna ko pije, a ko plaća. Kako je sve krenulo, oni će imati više sveštenika i mitropolita nego vernika - naglašava Đenović.
Dodaje da je Dedeić ušao u neke godine i popustio u očuvanju situacije koja mu odgovara, dok, s druge strane, ovi ostali ne mogu više da čekaju da neko drugi dođe umesto njega.
- To su, s jedne strane, te političke borbe unutar CPC, koje postoje maltene u svim crkvama. Sve u svemu, ne treba pridavati neku pažnju svim ovim dešavanjima, imajući u vidu da su oni zaista minorna crkvena zajednica. Dok ih je nekadašnji predsednik Crne Gore Milo Đukanović potpomagao, možda su i imali neki uticaj, ali sada, kada više ni Milo nije na vlasti, dosta je manji njihov i dosad mali uticaj - konstatovao je Đenović za Kurir.
I. Žigić