Veliki skandal trese zdravstveni sistem Severne Makedonije. Klinika za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra "Majka Tereza" u Skoplju našla se u središtu skandala zbog tvrdnji da je osoblje te bolnice pacijentima, umesto potrebnih lekova davalo terapiju razblaženu fiziološkim rastvorom.
Dopisnik "Politike" iz Severne Makedonije Željko Šajn i onkolog dr Vladimir Kovčin gostovali su u jutarnjem programu Kurir televizije i razgovarali na temu dešavanja u onkološkom kliničkom centru u Makedoniji.
Onkolog Kovčin objasnio je kako je moguće da se ovako nešto desi, prisetio se nekih sličnih događaja u prethodnoj državi Jugoslaviji, a za ovaj slučaj dao je nekoliko primera...
- Ovde se takođe dešavaju neke političke stvari, a istraga će utvrditi da li se u pozadini dešava nešto drugo čime se glavna vest skriva. Sasvim je moguće da se des inešto ovako. Onkološki lekovi su izuzetno skupi i moguće je da se neka slična zloupotreba učini. Istraga će utvrditi. Ako je to tačno naglasio bih da je to ravno ubistvu sa predumišljajem - istakao je Kovčin.
On je siguran da postoje tragovi sa ampulama i da se lako može utvrditi kako je došlo do malverzacije. Objasnio je sistem u kojem se proizvode ovi lekovi.
- Kato sistem je sistem centralnog sistema lekova. Elektronskim putem se naručuje sa svih odeljenja pojedinačno za svakog pacijenta doza leka, a sistem i mehanizam bez učešća čoveka pravi lekove i šalje ih najčešće vazdušnim putem. Taj sistem za rastvaranje ne možete da zavarate, postoji elktronska kontrola te supstance i ne možete ga prevariti, šta je ovde bilo to ostaje na istražnim organima... - rekao je Kovčin.
Kako je ovaj sistem koštao Makedoniju 350.000 evra, ostaje pitanje kako je do ovoga došlo. Kovčin je dodao da pojedine ampule imaju gumene zatvarače tako da se mogu koristiti više puta.
- Svi lekovi imaju svoj rok trajanja i to naravno, uz posebne uslove čuvanja. Postoji tu čitav niz faktora koji mogu da utiču na to da li možete tu supstancu bezbedno da odnesete - dodao je.
Kurir.rs
Bonus video: