Više od 150 spasilaca vode trku s vremenom kako bi spasili američkog kolegu Marka Dikija (40) kojem je u pećini koju je istraživao u južnoj Turskoj pozlilo, pa je ostao zarobljen na dubini od 1.000 metara. Društvenim mrežama počeo je da kruži i snimak zarobljenog speleologa.
„Nekoliko međunarodnih timova, među kojima su Hrvati i Italijani, pomažu u operaciji spasavanja. Amerikanac je na oko 1.000 metara dubine, timovi su podelili silazak u sedam etapa“, rekao je predsednik TUMAF-a Bulent Genc. Prema njegovim rečima, spasilačka akcija bi mogla da potraje oko 10 dana, ali možda i kraće ako Diki bude dobro.
„Ako mu se stanje pogorša, spasavanje bi moglo da se otegne, ali stanje mu se trenutno poboljšalo i već može da stoji“, dodao je Genc.
Ukupno 18 speleologa HGSS-a otputovalo je u utorak uveče u međunarodnu misiju spasavanja u južnoj Turskoj. Prema objavi HGSS-a, „reč je o kolegi i prijatelju HGSS-a koji je u više navrata učestvovao na HGSS speleo časovima i istraživanjima u jamama na Velebitu“.
„Poznajem nesećnika, reč je o odličnom čoveku. Prvi poziv iz pećine stigao je u nedelju ujutru. Radilo se o međunarodnoj ekspediciji, a kad mu je pozlilo, odmah su išla dva poziva u pomoć. Prvi su dobile lokalne snage u Turskoj, a zatim je pozvana i Evropska speleospasilačka asocijacija (ECRA). Već u ponedeljak je tamo bio tim iz Mađarske te je do njega stigla lekarka“, rekao je o međunarodnoj akciji spasavanja Dinko Novosel, predsednik ECRA-e.
TUMAF je saopštio da je sa Markom uspostavljena telefonska linija, do njega je u sredu spuštena i lekarka, a hrvatski tim radi na uspostavljanju komunikacijskig sistema „CaveLink“.
Lekari moraju da odluče da li je moguće Amerikanca izvući samo užetom na površinu, odnosno bez nosila. Pećina Morca je treća najveća u Turskoj i nalazi se na nadmorskoj visini od 2.140 metara.
Direktor Komisije za speleospasavanje HGSS-a Marko Rakovac, rekao je za medije da je spasilačka akcija „izuzetno zahtevna“.
Istakao je da će stići više od jedne tone opreme za spasavanje.
Kurir.rs/Jutarnji list