Srbija

ČUVATI SEĆANJE NA JUNAKE "BITKE IZNAD OBLAKA": Obeležena 109. godišnjica bitke na Gučevu

Kurir.rs/T.I.

Svečano obeležavanje 109. godišnjice bitke na Gučevu, poznate kao "Bitka iznad oblaka", održano je danas kod spomen-kosturnice na vrhu planine polaganjem venaca i prigodnim programom. Vence su položile delegacije Grada Loznice, Centra za kulturu "Vuk Karadžić", princ naslednik Filip Karađorđević, Udruženja Kraljevina Srbija, loznički odbor, Društva za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije do 1918, lozničkog SUBNOR-a, Udruženja srpskih ratnih veterana, Dveri i Zavetnika.

Pomoćnik gradonačelnika Ljubinko Đokić podsetio je da je bitka na Gučevu bila deo velikih operacija iz jeseni 1914. poznatih kao "Bitka na Drini".

Kurir.rs/T.I. 
foto: Kurir.rs/T.I.

- Srbija i danas vodi borbu, ali ne onu koju su vodli naši preci oružjem, nego diplomatski borbu za svoju južnu pokrajinu, ekonomski razvoj, otvaranje novih radnih mesta, igradnju institucija. Svaki novi dan proveden u školi, fabričkoj hali, sportu, umetnosti mora biti bolji od prethodnog. Naši prioriteti su učenje i znanje, cilj je snažna moderna i dostojanstvena Srbija, a da bismo ga postigli moramo poštovati naše pretke. Oni su naša prošlost, naš nacionalni identitet i bez toga mi nismo mi – kazao je Đokić.

Obratio se i Miodrag Stojnić, predsednika Udruženja građana "Gučevski marš", koji je rekao da je cilj da se bitka na Gučevu otrgne od zaborava jer je kod Srba "najporaznije da brzo zaboravljamo".

Kurir.rs/T.I. 
foto: Kurir.rs/T.I.

Učesnici marša nosili su majice sa likom Đorđa Mihailovića čoveka koji je preminuo ove godine, a ceo život posvetio je "čuvanju kostiju junaka sahranjenih na Zejtinliku", kazao je Stojnić.

U prigodnom umetničkom program učestvovali su guslar Milutin Đuričić, i etno grupa "Lozice". Kao i lani na ovaj dan Udruženje "Gučevski marš" je treću godinu zaredom organizovalo pešačenje od Pokrovske crkve u Loznici do spomenika na Gučevu. Oni su preko Trbušnice stiglo do vrha planine, a oko 12 kilometara prešlo je oko 500 učesnika svih generacija. Kao i prošle godine sa učesnicima "Gučevskog marša" od stare crkve krenuo je i princ Filip Karađorđević, potomak Vrhovnog komandanta srpske vojske u Velikom ratu.

Građani su se rado fotografisali sa njim i bilo im je drago što se na čelu kolone, prepune srpskih i zastava sa likovima slavnih vojskovođa iz Velikog rata, nalazi i on.

Kurir.rs/T.I. 
foto: Kurir.rs/T.I.

Teške borbe na Gučevu su vođene 55 dana, od septembra do početka novembra 1914. Bitka na Gučevu bila je jedna od prvih rovovskih bitaka na svetu i jedna od najtežih borbi tokom Velikog rata. Inače, spomenik je zajednička grobnica srpskih i austrougarskih vojnika izginulih na ovoj planini. Kao spomen-kosturnicu svojim soldatima Austrijanci su ga podigli 1916. da bi po oslobođenju tu bili sahranjeni i srpski vojnici, a pošto su austrougarska obeležja zamenjena našim od 1929. je postala zajednička grobnica dve neprijateljske vojske.

Kurir.rs/T.I.