Sepsa ili trovanje krvi izuzetno je teška bolest koja ubije više ljudi od infarkta

Brzina spasava život!

Svake četiri sekunde trovanje krvi odnese jedan život na planeti. Pre dve godine postala je hitno stanje u medicini

Sepsa ili trovanje krvi spada u hitna medicinska stanja. Svake tri-četiri sekunde ova opaka bolest odnese jedan život na planeti! Šanse za preživljavanje manje su sa svakim satom odlaganja terapije antibioticima. Prva četiri sata su tzv. zlatni sati, u kojima je ključno prepoznati infekciju kako bi se pravovremeno reagovalo i smanjile šanse za trajna oštećenja kod pacijenata.

Sepsa je danas jedan od vodećih uzroka smrti širom sveta. Njena učestalost u poslednjih deset godina se utrostručila. U mnogim zemljama češća je od moždanog udara, srčanih bolesti, infarkta miokarda i drugih oboljenja kojima se posvećuje mnogo više pažnje. U Srbiji je prošle nedelje prvi put obeležen Svetski dan borbe protiv sepse. Tim povodom u svečanoj sali dekanata Medicinskog fakulteta u Beogradu organizovan je kurs pod nazivom Savremen pristup u dijagnostikovanju i lečenju sepse, na kojem su stručna mišljenja razmenili najveći znalci iz ove oblasti.Prof. dr Vesna Bumbaširević, direktorka Centra za anesteziologiju i reanimatologiju, kaže da sepsa može da se desi svakome.

- Ona ne bira ni pol ni uzrast. Povećanje broja obolelih srazmerno je uvećanju rizične grupe pacijenata s oslabljenim imunološkim sistemom, a njemu je doprinela i prekomerna, nekontrolisana upotreba antibiotika. Sepsa je 2010. godine uvršćena u hitna stanja u medicini, stoga treba da se leči i tretira s istom brzinom i efikasnošću kao i srčani udar, moždani udar i ozbiljne traume, o kojima se mnogo više govori - ističe dr Bumbaširević.

Kako stručnjaci objašnjavaju, sepsa nastaje kada reakcija organizma na infekciju oštećuje sopstvena tkiva i organe. Može da vodi u šok, višestruko otkazivanje organa i smrt, pogotovo kada se ne otkrije na vreme i ne leči pravilno. Postoje tri stadijuma u razvoju sepse. Prvi je kada se uzročnici lokalne infekcije, na primer na plućima, napuštaju mesto infekcije i ulaze u krvotok. Nastaje takozvani sindrom sistemskog inflamatornog odgovora (SIRS).

U sledećem stadijumu funkcija zahvaćenog organa slabi ili otkazuje, a u trećem ostali organi počinju da otkazuju istovremeno ili jedan za drugim. Ako je to kardiovaskularni sistem, tada naglo pada krvni pritisak. To stanje naziva se i septički šok.Lekari postavljaju dijagnozu sepse ako postoji infekcija, temperatura iznad 38,3, ubrzan rad srca, ubrzano disanje, promena mentalnog stanja, otoci ili zadržavanje tečnosti, povećanje vrednosti šećera u krvi a da pacijent nema dijabetes. Lečenje mora odmah da se sprovede.

Maja: Bitna je brzinaNovinarka RTS Maja Žeželj, koja je prošle godine imala teška iskustva sa sepsom, podržala je globalnu kampanju borbe protiv te teške bolesti.- Veoma je važno da čovek prepozna simptome, da odmah reaguje i da uhvati prve, zlatne sate, kako bi se infekcija konstatovala i pacijent dobio odgovarajuću terapiju. Bolest može da počne na razne načine, a prvi simptomi su slični virusnoj infekciji, što znatno otežava njeno dijagnostikovanje - naglasila je Žeželjeva.

Simptomi
> infekcija
> temperatura iznad 38,3
> ubrzano disanje
> ubrzan rad srca
> promena mentalnog stanja
> otoci
> povišen šećer

Dugoročne posledice sepse

> nervna i mišićna slabost
> hronični bol
> posttraumatski stresni sindrom
> kognitivna oštećenja
> depresija

Maja: Bitna je brzina

Novinarka RTS Maja Žeželj, koja je prošle godine imala teška iskustva sa sepsom, podržala je globalnu kampanju borbe protiv te teške bolesti.

- Veoma je važno da čovek prepozna simptome, da odmah reaguje i da uhvati prve, zlatne sate, kako bi se infekcija konstatovala i pacijent dobio odgovarajuću terapiju. Bolest može da padne na razne načine, a privi simptomi su slični virusnoj infekciji, što znatno otežava njeno dijagnostifikovanje - naglasila je Žeželjeva.