BARANIN EKREM BAJROVIĆ O LAŽNOJ OPTUŽNICI PRIŠTINE: Nisam kriv, nemam veze sa ratnim zločinima
Ekrem Bajrović (u Baru živi od 1999. godine), koji je tokom rata na Kosovu i Metohiji 1998-99. bio pripadnik MUP-a Srbije, pred sudom u Prištini izjasnio se da nije kriv za učešće u navodnim zločinima koji su uključivali premlaćivanje, mučenje i ubijanje civila.
Bajrović se pred Osnovnim sudom u Prištini, gde mu se sudi za navodne ratne zločine nad civilima albanske nacionalnosti počinjenim u metohijskoj opštini Istok, izjasnio da nije kriv po optužnici.
Optužnica ga tereti da je tokom rata u južnoj pokrajini Srbije, u opštini Istok i okolnim selima učestvovao u ubistvu, premlaćivanju, hapšenju, mučenju i nehumanom postupanju prema civilima.
Bajrović, koji je crnogorski državljanin, optužen je da je zločine počinio kao pripadnik srpskih policijskih i vojnih snaga, pojedinačno i u saradnji sa drugim licima.
U optužnici se navodi da su u selu Starodvorane 8. maja 1999. godine pripadnici srpskih policijskih i vojnih snaga, među kojima je bio i Bajrović, zaustavili kolonu albanskih civila koji su bežali prema Albaniji.
Dodaje se da su muškarci odvojeni od grupe i da im je oduzet novac i druge dragocenosti. Zatim su stavljeni u dvorište jedne kuće i poređani sa podignutim rukama, okrenuti prema zidu. Pripadnici srpskih snaga su ih potom fizički napali.
Tokom premlaćivanja, muškarci su ismejavani pitanjem: „Gde je NATO?” i „Gde je "OVK" (tzv. oslobodilačka vojska kosova)?“, navodi se u optužnici.
U njoj se kaže da su muškarci potom uvedeni u kuću u kojoj je ubijeno najmanje 16 njih, dok je samo jedan preživeo.
Bajrović je takođe optužen da je 7. maja 1999. godine u istom selu učestvovao u hapšenju, otmici i maltretiranju 84 albanska civila, koji su prethodno izdvojeni iz kolone koja je bežala. Njima je, kako se navodi u optužnici, oduzet sav novac i dragocenosti.
Odvedeni su, navodno, u lokal u selu Đurakovac, gde su maltretirani i mučeni.
Prema optužnici, Bajrović je predvodio nasilje i udario jednu od žrtava kundakom mitraljeza, što optuženi u celosti negira.
Civili su potom, stoji u optužnici, prebačeni u lokalnu policijsku stanicu, gde su mučeni i gde su im upućivane pretnje smrću, pri čemu su zadobili teške telesne povrede i traume.
Podsetimo, Ekrem Bajrović, crnogorski državljanin sa prebivalištem u Baru, uhapšen je pre godinu dana u Peći zbog sumnje da je 1999. godine počinio ratni zločin. Kako je Barski portal već pisao, do hapšenja je došlo malo pošto je Bajrović stanici policije u Peći prijavio da su mu nepoznati počinioci opljačakali i demolirali kuću u tamošnjem selu Vitomirica.
Simptomatično je da Bajrović u Peći vodi nekoliko sudskih sporova zbog zemlje koja mu je uzurpirana i falsifikatima prevedena, zbog čega mu, po svoj prilici, najverovatnije pokušava podmetnuti navodni ratni zločin, sa gotovo izvesno, izmišljenim svedocima, što je masovna praksa u sudskim postupcima protiv nealbanaca na Kosovu i Metohiji.
"Bajrović je u poslednje dve decenije često odlazio u Peć i rodnu Vitomiricu, tako da bi odavno bio uhapšen da je zaista bio akter ratnih zločina, kažu u Kancelariji za Kosovo i Metohiju, koja je ovom Baraninu obezbedila i advokata.
Posle rata na Kosmetu Bajrović je sa porodicom je izbjegao u Bar. Važi za izuzetno skromnog, mirnog, uzornog i poštovanog čoveka u ovom gradu.
Njegov advokat Miloš Delević ranije je izrazio uvjerenje da će Bajrović biti oslobođen, jer ne postoji baš nikakav kredibilni dokaz o tome da je on učestvovao u bilo kakvom zločinu.
Kurir.rs/Barski portal