UKRAJINA DOBIJA MOĆNOG AKINDŽIJA: Turska šalje Kijevu novu verziju Bajraktara, fabrika danonoćno radi, Moskva upozorava
Ukrajinske oružane snage mogle bi da dobiju poboljšanu verziju turskog drona Bajraktar TB2 Akindži koji je sposoban da nosi krstareće rakete.
Informaciju je potvrdio Haluk Bajraktar koji je čelnik turske kompanije koja proizvodi vojne dronove.
- To je koliko ja znam pitanje koje se razmatra - rekao je Bajraktar.
Navodi da trenutno svih 50 radnika u fabrici "dan i noć" sklapaju bespilotne letelice Bajraktar TB2 za Ukrajinu.
- Naši dronovi se aktivno koriste na bojnom polju i mi se dobro držimo pokušavajući da tehnički podržimo naše sisteme - rekao je čelnik kompanije.
Bajraktar očekuje da će u narednih godinu dana biti okončana izgradnja fabrike u Ukrajini i da će tamo proizvoditi sve sisteme koji postoje - uključujući i poboljšanu verziju Akındži.
- Кompanija je već dobila potrebne dozvole - naglasio je Bajraktar.
Bespilotna letelica Bajraktar Akındži je teška jurišna bespilotna letelica u službi turskog vazduhoplovstva od 2021. godine. Uređaj je opremljen ukrajinskim motorima i inteligentnim sistemom navođenja kao i AESA radarskim sistemom za procenu meteoroloških podataka. Dron je sposoban da nosi krstareće rakete i navođene bombe odnosno da obavlja misije vazduh-zemlja i vazduh-vazduh.
Fabrika čija je izgradnja u Ukrajini planirana do 2025. godine zapošljavaće najmanje 300 ljudi. Prema rečima Bajraktara, ulaganja u preduzeća iznosiće oko 100 miliona dolara, a ta sredstva će pored izgradnje fabrike biti iskorišćena za održavanje servisnog centra i glavne kancelarije kompanije u Кijevu.
Izgradnja fabrike, koja je počela u avgustu, prvobitno je trebalo da bude završena do kraja 2023. godine, međutim, ukrajinski ambasador u Turskoj Vasilij Bodnar rekao je da je situacija na frontu promenila prvobitne planove.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov upozorio je da fabrika "Baikar Defence" u Ukrajini potpada pod temu demilitarizacije.
Turske bespilotne letelice Bajraktar TB2 su se dobro pokazale u prvoj fazi rata, ali je kasnije ruska vojska naučila da ih obara koristeći sofisticirane sisteme protivvazdušne odbrane i elektronskog ratovanja.
- Ukrajinske oružane snage su zauzvrat naučile da koriste optiku i senzore Bajraktar TB2 za usmeravanje drugih dronova u napad - rekao je stručnjak za bespilotne i robotske vojne sisteme u Centru za pomorsku analizu Semjuel Bendet.
(Kurir.rs/Moscow Times)