Gradonačelnik Aleksandar Šapić svečano je danas otvorio restauriranu "Kraljevu česmu" u obnovljenom parku u Lisičjem potoku povodom obeležavanja godišnjice smrti kralja Aleksandra I Karađorđevića. On je podsetio da je ovo, tada zapušteno mesto posetio pre godinu dana kada je odana pošta nevino stradalim žrtvama boljševičko-komunističkog režima, kao i da je „Kraljeva česma”, koja ima poseban značaj za naš narod, takođe bila zapuštena i zaboravljena.
– Tada sam rekao da ću doneti dve odluke. Prvu političku, koju mnogi eskiviraju, jer se političari i dalje plaše relikta prošlosti i davno postavljenih komunističkih dogmi, kao i osude javnosti. Druga se tiče finansiranja, jer je na meni bilo da nađem način da se obezbedi novac za ovaj spomen-park i restauraciju „Kraljeve česme”. Ne manje važna bila je uloga Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda čiji su stručnjaci kvalitetno restaurirali česmu i ona danas izgleda baš onako kako je izgledala 1936. godine, kada je i završena – istakao je gradonačelnik.
Šapić je dodao da moramo da vodimo računa o našoj istoriji i najavio da će se urediti i Spomen-park braniocima Beograda na šetalištu pored Dunava.
– Gde god budem mogao, trudiću se da ne zaboravimo našu istoriju. Mislim da je to moja obaveza kao gradonačelnika, a da svako ko bude bio na ovom mestu posle mene ima obavezu da o tome vodi računa, ne praveći razlike među nama, bez obzira na naša politička opredeljenja i sve druge različitosti. Zato je ovo mesto simbolički važno za srpski narod i srpsku državu i mi ćemo mu danas udahnuti novi život. Tu treba da dolaze deca i treba da promovišemo vrednosti zahvaljujući kojima se štiti naše društvo od svih izazova koje nosi današnje vreme. Zato sam i pokrenuo manifestaciju „Beogradski dani porodice”, za koju se nadam da će postati tradicionalna, da bismo zaštitili nukleus našeg društva. Neka nam je svima sa srećom ovaj spomen-park i obnovljena „Kraljeva česma” kao mesto gde možemo da dođemo i dostojanstveno se poklonimo stradalima i neka svako od nas uradi u svojoj oblasti koliko god može da se naša istorija ne zaboravi – naglasio je gradonačelnik Šapić.
Predsednik Udruženja "U ime naroda za slobodnu Srbiju" Srđan Cvetković podsetio je da je ova spomen-česma izgrađena 1936. godine i da su je svečano otvorili tadašnji gradonačelnik Vlada Ilić i Udruženje „Za ulepšavanje Beograda”. Nažalost, decenijama je bila devastirana, kao što je i istina o kralju Aleksandru i žrtvama koje su ovde stradale bila "zatrpana", rekao je on.
– Uređujući ovaj prostor, dajemo dostojanstvo svim tim ljudima. Zato hvala svima koji su godinama učestvovali u naporima da ovom mestu udahnemo to dostojanstvo, gradonačelniku Šapiću koji je ispunio prošle godine dato obećanje i stvorio uslove da ono danas ovako izgleda – naveo je Cvetković.
On je naglasio da bi ovo mesto trebalo da bude ne samo mesto pomena već i života, te je dao predlog da se tokom letnjih meseci ovde održavaju umetničke i kulturne svečanosti, s ciljem da se veličaju „tolerancija, sloboda i demokratija”. Izrazio je na kraju uverenje da će buduće generacije čuvati ovo mesto.
Predsednik Udruženja „Kraljevina Srbija” Miloš Pavković izrazio je veliko zadovoljstvo što je spomen-park „Kraljeva česma” konačno obnovljen i ponovo otvoren budući da ukazuje na značaj ovoga mesta kao i na sve žrtve koje su pale u revolucionarnom teroru nakon završetka Drugog svetskog rata.
– Veoma je značajno što su gradonačelnik Aleksandar Šapić i Grad Beograd prepoznali značaj ovog mesta, što je gradonačelnik održao prošle godine datu reč i zato želim njemu lično da posebno zahvalim. Sada konačno možemo na dostojanstven način da odamo poštu svim nevino streljanim građanima Beograda i da otvorimo obnovljenu „Kraljevu česmu”, koja predstavlja jedini spomenik viteškom kralju Aleksandru u Beogradu – poručio je Pavković.
U prisustvu velikog broja građana, predstavnika Grada Beograda, Vojske Srbije i Srpske pravoslavne crkve, ovom prilikom održan je pomen kralju Aleksandru I Karađorđeviću i stradalim žrtvama.
Kurir.rs