Fudbalska reprezentacija Crne Gore koja će večeras (20.45) igrati protiv Orlova u svom sastavu imaće trojicu igrača koji su rođeni u Srbiji.
To su rođeni Beograđani Adam Marušić i Slobodan Rubežić. Nekada odbrambeni fudbaler Voždovca, unazad nekoliko godina standardni član Lacija Adam Marušić od marta 2015. godine nosi dres Crne Gore, upisavši 56 utakmica i tri gola. Ujedno je i najskuplji fudbaler u ovom timu selektora Miodraga Radulovića, a njegova vrednost procenjena je na 8.000.000 evra.
Drugi Beograđanin Slobodan Rubežić debitovao je za Crnu Goru u prijateljskom meču protiv Libana pre nekoliko dana, kada se i povredio i gotovo je izvesno da neće igrati večeras protiv Srbije. Ponikao je u Vojvodini i Čukaričkom, a prošle sezone odigrao je sjajno u dresu Novog Pazara što mu je donelo unosan transfer u Škotsku u Aberdin. Nije bio skautiran od strane Srbije i nikada nije igrao ni za mlađe selekcije.
Treći je Nikola Šipčić, momak rođen u Priboju. Visoki defanzivac igra u španskoj Segundi za Tenerife, a prošao je omladinske škole OFK Beograda i Rada. Za Crnu Goru debitovao je prošle godine. Mada, po poslednjim informacijama iz tabora Crne Gore Nikola Šipčić je povređen i neće igrati protiv Srbije.
U ovim kvalifikacijama za Crnu Goru igralo je još nekoliko fudbalera rođenih u Srbiji. Uroš Đurđević, nekadašnji centarfor Partizana, danas član španskog drugoligaša Sportinga z Hihona, jedno je od najzvučnijih imena. Ipak, momak iz Obrenovca nije se našao na spisku za ovak krug kvalifikacija, jer je u lošoj formi i ima manju minutažu.
Iz istih razloga poziv je izostao i Vukanu Savićeviću, još jednom Beograđaninu i Đurđevićevom kumu. Bio je standardan na početku kvalifikacija, ali pošto nije standardan u turskom drugoligašu Giresunu, nekadašnji igrač Crvene zvezde nije dobio poziv.
Ranije je bilo daleko više fudbalera rođenih u Srbiji koji su nosili dres Crne Gore. Posebno po osamostaljivanju. U prvoj utakmici Crne Gore protiv Mađarske 27. marta 2007. godine dres su nosila šestorica Srba - Jovan Tanasijević (Priština), Radoslav Batak (Novi Sad), Milan Jovanović (Čačak), Branko Bošković (Bačka Topola), Vladimir Božović (Peć), Janko Tumbasević (Šabac).
Kasnije su za Crnu Goru igrali, a neki igraju još - Marko Baša rođen u Trsteniku, Dejan Damjanović Srbin iz Hercegovine, rođen u Mostaru, Nikola Drinčić, Vladimir Volkov i Vladimir Rodić iz Beograda, Filip Kasalica iz Užica, Marko Simić, Srbin iz Hrvatske rođen u Pakracu, Nemanja Nikolić iz Valjeva, Mirko Ivanić iz Bačkog Jarka, Filip Stojković iz Ćuprije.
Ljubiša Tumbaković kao Srbin preuzeo je reprezentaciju Crne Gore 1. januara 2016. godine. Za vreme njegovog mandata kao selektora za Crnu Goru su zaigrali Filip Stojković, Mirko Ivanić i Vukan Savićević, fudbaleri rođeni u Srbiji. U junu 2019. godine odbio je da vodi reprezentaciju protiv selekcije tzv. Republike Kosovo. Isto su uradili Filip Stojković i Mirko Ivanić. Tumbaković je dobio otkaz, a Stojković i Ivanić više nikada nisu zaigrali za Srbiju.
Lazar Carević golman Vojvodine i rođeni Cetinjanin odstranjen je iz fudbalske reprezentacije Crne Gore posle utakmice sa Srbijom, u kvalifikacijama za EP u martu. Naime, određeni deo tamošnje javnosti zamerio je Careviću što je nosio rukavice u bojama srpske zastave. Apsurd, jer su prenbregnuli činjenicu da poznata firma koja proizvodi golmanske rukavice ima seriju u takvom dezenu (crveno-plavo-belo) i da ih nosi veliki broj golmana, među njima i Nemac Mark-Andre Ter Štegen, čuvar mreže Barselone.
Kurir sport