Humanitarna agencija Ujedinjenih nacija (OCHA) saopštila je da je bolnica "Šira" u Gazi bila preplavljena prilivom ranjenih pacijenata nakon što je u utorak bombardovana bolnica "Al Ahli Arab" u tom gradu. Tom prilikom je najmanje 500 ljudi poginulo.
Kako je saopšteno, lekari su bili primorani da operišu ranjene na podu, i to uglavnom bez anestezije.
Dalje se dodaje da rastu frustracije i tenzije među raseljenima jer se bore za vodu, hranu i lekove.
- Skloništa koje su odredile UN - od kojih su većina školske zgrade - prenaseljena su, a najugroženiji su deca, stariji, invalidi i trudnice - navodi humanitarna organizacije UN.
OCHA navodi da je većina vodovodne mreže isključena i da gorivo nije dostupno za napajanje pumpnih i filterskih sistema.
- Flaširana voda sada je nepristupačna za većinu porodica - navodi se u saopštenju.
Govoreći o zdravstvu, humanitarne agencije kažu da je ceo sistem na ivici kolapsa.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) navodi da nedostatak goriva znači da medicinski timovi rade u mraku i da su prestali da koriste liftove kako bi sačuvali struju za odeljenja hitne pomoći.
OCHA kaže da je skoro 100.000 stambenih jedinica uništeno ili oštećeno, dodajući da je broj tela koja su fazi raspadanja ispod srušenih zgrada "sve veći humanitarni i ekološki problem".
Podsetimo, na bolnicu "Al Ahil Arab" navodno su ispaljene dve rakete. Palestinske vlasti optužile su Izrael za napad, dok je Izrael uzvratio optužbu i objavio nekoliko video-snimaka raketiranja za koje su naveli da dokazuju da oni ne stoje toga.
Kurir.rs/Blic