Stefanović: Uskoro nova afera sporne privatizacije
BEOGRAD - Predsednik Skupštine Srbije i funkcioner Srpske napredne stranke Nebojša Stefanović najavio je danas da se u narednih sedam do deset dana može očekivati rasvetljavanje nezakonitosti u nekima od spornih privatizacija.
Stefanović nije želeo da precizira o kojim je preduzećima reč, ističući da sadašnja vlada neće presuđivati preko medija i voditi političke procese.
"Postoji odlučnost da se krene u istinsko otkrivanje svih nezakonitosti i oni koji misle da će moći da lepo žive pljačkajući naš novac treba da znaju da to više neće moći da rade", rekao je Stefanović, i poručio da neće biti pošteđeni ni članovi SNS ukoliko se ispostavi da su umešani u koruptivne radnje.
"Niko nema pravo da se buni kada se država bori protiv korupcije. Ako neko iz SNS bude uhvaćen u korupciji, ne može da očekuje zaštitu stranke, već da ćemo tražiti da bude još oštrije kažnjen", rekao je predsednik parlamenta.
Upitan zašto se odugovlači sa donošenjem državne strategije za Kosovo i Metohiju, Stefanović je rekao da je bolje da Srbija još nekoliko nedelja bude bez takvog dokumenta, nego da ta strategija bude loša i da posledica ponovo, kao i tokom prethodne vlade, bude veoma loš rezultat politike prema južnoj pokrajini.
Stefanović nije mogao da govori o detaljima razgovora koje je u Njujorku na marginama zasedanja Generalne skupštine UN imao predsednik Srbije Tomislav Nikolić, niti o njegovom predstojećem susretu sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton i spekulacijama da će mu biti zatraženo potpisivanje sporazuma o saradnji sa Kosovom.
"Mi ne možemo da potpišemo sa našim delom teritorije sporazum o dobrosusedskoj saradnji, jer reč je o jednoj zemlji i ako tako nešto bude ponuđeno to za Srbiju nije prihvatljivo", rekao je Stefanović.
Prema njegovim rečima, ni podela Kosova, koju predlažu neki političari u Beogradu, za SNS nije prihvatljiva, jer to ne bi bilo u skladu sa Ustavom Srbije.
Stefanović je, komentarišući spekulacije o tome da bi u slučaju da od Srbije iz EU bude zatraženo da na neki način prizna nezavisnost KiM mogao biti organizovan referendum za ili protiv EU, istakao da u ovom trenutku ne vidi potrebu za referendumom.
"Kada se bude donela strategija za Kosovo možemo da razgovaramo o tome, ne očekujem da će takva dilema postojati, jer za Srbiju je Kosovo njen deo, a uveren sam da ćemo biti i članica EU. Iz EU niko nije tražio da priznamo nezavisno Kosovo i ne znam zašto bismo se mi uopšte bavili tim hipotetičkim pitanjem", rekao je Stefanović.
Kada je reč o dosadašnjem funkcionisanju parlamenta, Stefanović je rekao da je kao predsednik te institucije nastojao da u najvećoj meri poštuje opoziciju i unapredi procedure, i najavio mogućnost promene poslovnika kako bi se dozvolilo više vremena da se govori i obezbedila bolja kontrola parlamenta nad izvršnom vlašću.
On je izrazio uverenje da će postojati većina za usvajanje rebalansa budžeta, iako, su u njemu primenjena rešenja iznuđena nasleđenim stanjem, odnosno velikim budžetskim deficitom.
Povodom izveštaja medija da je lider Lige socijaldemokrata Vojvodine i narodni poslanik Nenad Čanak bio umešan u tuču i povređivanje jedne osobe u Novom Sadu, Stefanović je pozvao nadležne organe da izađu sa svim činjenicama.
"Treba videti da li je neko počinio krivično delo, i ako je tako da odgovara kao bilo koji drugi građanin, i nadam se da se gospodin Čanak, ako je odgovoran, neće pozivati na imunitet", rekao je Stefanović.
On se, na kraju, osvrnuo i na izborni proces u SNS, izrazivši uverenje da će za predsednika stranke biti izabran Aleksandar Vučić, što bi, kako je ocenio, bio logični ishod s obzirom na njegove rezultate u borbi protiv korupcije i plasman stranke na poslednjim izborima.
To će, kako je najavio, za posledicu imati i podmlađivanje stranke, kao i unutrašnji reformski talas koji će ojačati njeno funkcionisanje.