tradicija

OVAKO SE PRAVI TRADICIONALNO SLAVSKO ŽITO: Ovo je starinski recept NAŠIH BAKA kog su se držale SRPSKE DOMAĆICE od davnina

Printskrin / You Tube

Slavsko žito nezaobilazan je deo slavske trpeze. Postoji mnogo načina da domaćica pripremi slavsko žito.

Iako se u prvi mah čini da su sva slavska žita identičnog ukusa, ako mu dodate jedan novi sastojak, vaše žito će dobiti potpuniji ukus, vaši gosti će biti oduševljeni.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Sastojci za slavsko žito:

500 grama pčenice belije

400 grama kristal šećera

400 grama mlevenih oraha

2 kesice vanilin šećera

Ovo se dodaje po želji, nije deo orginalnog recepta, ali ukus je odličan

1/2 ploda muskatnog oraščića

narendana kora limuna

Ako niste ljubitelj muskantnog oraščića, slobodno ga izostavite.

Potrebno vam je i: dubok lonac i 2 peškira za kupanje (plažu) ili tanja ćebad

Količine se mogu menjati po potrebi, ako volite slađe dodaćete više šećera i obrnuto. Isto je i sa orasima, probajte šta ste napravili, pa dozirajte po ukusu.

Priprema:

Pšenicu ćemo oprati i očistiti od nečistoća. Uzimamo dublji lonac, u koji staje pšenica i ostaje još toliko praznog prostora. Sipamo pšenicu i nalijemo hladnom vodom.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Važno: ako nismo dobro očistili pšenicu, sada će isplivati po površini ljuskice i ostale slične stvari, vreme je da to uklonimo.

Vode treba da bude više od pšenice jedno 4-5 cm.

Lonac sa pšenicom stavljamo na ringlu, poklopljen, ali ne 100%. Najbolji je poklopac sa otvorom. Kada voda provri, potrebno je da vri onako pošteno, ne najjače, ali jako.

Ostaviti da vri oko 45-50 minuta.

Pogledati s vremena na vreme, ako je potrebno dodavati vodu. Potrebno je da uvek ostane vode oko 2 cm ili 2 prsta, kako vam draže, više od nivoa pšenice.

Posle 40- 45 minuta sklonite lonac sa šporeta.

Uzmete jedan peškir za plažu, rastvorite ga i stavite lonac na sredinu i dobro ga umotate. Možete staviti par većih gumica da se to drži. Važno je čvrsto umotati, da drži toplotu. Sada to uraditi i sa drugim peškirom. Ostaviti tako umotan lonac sa pšenicom da stoji 12-15 sati.

Printskrin / You Tube 
foto: Printskrin / You Tube

Kada sutradan odmotate lonac, videćete da je pšenica nabubrela i upila svu vodu, spremna je za mlevenje.

Postoji varijanta, da u početku, dok se ne izveštite, ostavite malo više vode pre umotavanja. To je svakako sigurna varijanta. Ta voda će ostati pri dnu, tako da tu pšenicu koja je ostala malo natopljena stavite na cediljku, dok meljete ostatak i sve će biti u redu.

Pšenicu meljete na mašini za mlevenje mesa ili u blenderu ili u secku (manje količine).

Printskrin / You Tube 
foto: Printskrin / You Tube

Samlevenu pšenicu zamesite sa šećerom i orasima i ukrasite prah šećerom i jezgrom oraha. To je to. Uopšte nije komplikovano a dopašće se i Vama i vašoj porodici da jedu žito koje ste vi sami pripremili. Još više ako u pripremu uključite celu porodicu.

(Kurir.rs)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

02:01
NAJBOLJI RECEPT ZA PITU SA MESOM I PALAČINKE! Sin Dejan umalo da osvojio 10.000 dinara u najzabavnijoj kulinarskoj emisiji! Izvor: Kurir televizija