KRALJ KRIPTOVALUTE SASLUŠAN I ČEKA IZRUČENJE IZ CRNE GORE: Imao je firmu i u Srbiji, osumnjičen za PREVARU od 40 milijardi dolara
Sud je od SAD dobio zamolnicu za ekstradiciju D.K. U postupku odlučivanja po zamolnici, D.K. je već saslušan i izjašnjavao se o ekstradiciji prema SAD i prema Južnoj Koreji, pošto je i ta zemlja podnijela zamolnicu za izručenje, saopšteno je za "Dan" iz Višeg suda
Južnokorejski "kralj kriptovaluta" Do Kvon saslušan je u Višem sudu u Podgorici po zamolnici SAD za njegovo izručenje. Veće suda je upoznato sa spisima predmeta, a odluku hoće li biti udovoljeno zamolnici za ekstradiciju još nisu doneli. Iako je pomenuti pritvorenik, koji je od marta u spuškom zatvoru, česta tema svetskih medija, njegova sudbina i dalje nije poznata. Kvon i njegov prijatelj Čan Jun nalaze se u ekstradicionom pritvoru od sredine decembra. Shodno zakonskim propisima, pritvor može trajati do 12. decembra.
– Rešenjem sudije za istragu ovog suda određeno je da ekstradicioni pritvor licima D.K. i Č.J. u postupku ekstradicije može trajati najduže 6 meseci, odnosno do 15.12.2023. godine. Sud je od SAD dobio zamolnicu za ekstradiciju D.K. U postupku odlučivanja po zamolnici D.K. je već saslušan i izjašnjavao se o ekstradiciji prema SAD i prema Južnoj Koreji, pošto je i ta zamlja podnela zamolnicu za izručenje. Sudija za istragu je sa ovim zapisnikom i ostalim prikupljenim spisima sve dostavio veću i trenutno je u toku postupak odlučivanja o zamolnicama, odnosno predmet je još uvek u radu, saopštila je za "Dan" samostalna savetnica za odnose sa javnošću podgoričkog Višeg suda Marija Raković.
Kvon i njegov prijatelj uhapšeni su na podgoričkom aerodromu sa lažnim pasošima Kostarike i Belgije. Kontrolisani su prilikom ukrcavanja za Dubai. Nakon toga su uhapšeni, a ubrzo je stigla zamolnica za izručenje "kralja kriptovaluta" od SAD, gde ga potražuju zbog prevare teške oko 40 milijardi dolara.
Za vreme njegovog boravka u pritvoru više puta su američki mediji objavljivali članke o transakcijama koje su obavljane sa Kvonovog računa dok je boravio iza zidina spuškog zatvora. Krajem septembra američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) zatražila je od Crne Gore saslušanje Do Kvona. Zahtev je prosleđen Ministarstvu pravde Crne Gore i bez odlaganja je upućen nadležnom sudu na postupanje. Istakli su da rok do kada to treba da bude urađeno ističe 13. oktobra. Advokati su kazali da se protive predlogu da Do Kvon bude saslušan u Crnoj Gori, istučući da je predloženo da odgovara na pitanja bez prisustva pravnog zastupnika što je, prema njihovoj oceni, kršenje njegovih ustavnih prava.
Takođe, dokument advokata ukazuje da je SEC predao zahtev Crnoj Gori 13. septembra, a da je sud u Podgorici ponudio 13. oktobar i 26. oktobar kao datume za moguće saslušanje. U dokumentu se navodi i da se Do Kvon lično ne protivi da bude saslušan. Ipak, iz suda nisu navodili da li je saslušanje po tom osnovu obavljeno. Prema nezvaničnim saznanjima "Dana", Kvon se do sada nije izjašnjavao u vezi sa optužbama iz SAD o transakcijama.
Kurir.rs/Dan
Bonus video: