Ekonomija i životni standard biće glavne teme i vlasti i opozicije u predstojećoj predizbornoj kampanji, za koju sagovornici Kurira veruju da će biti prljava, sa dosta niskih udaraca. Istovremeno, naši sagovornici ocenjuju da je predizborni rok od četrdesetak dana sasvim dovoljan za predstavljanje stranačkih i koalicionih programa, ali i da opozicija nema resurse za dužu predizbornu trku.
Prljavi potezi
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Skupštine Vladimir Orlić raspisali su prekjuče vanredne parlamentarne i lokalne izbore u više gradova i opština, uključujući Beograd. Izbori su zakazani za 17. decembar, ali uprkos činjenici da je ovo jedan od kraćih predizbornih perioda, analitičari ocenjuju da je to sasvim dovoljno vremena za uspešnu kampanju.
Izvršni direktor CESID Bojan Klačar kaže za Kurir da je Srbija odavno u stalnoj predizbornoj kampanji.
- Opozicija nije čekala da vladajuća koalicija raspiše izbore da bi započela kampanju, koja traje već nekoliko meseci. Period od četrdesetak dana više odgovara vladajućoj koaliciji, zato što su oni odlučili da taj period bude kratak i da za to vreme mogu da imaju snažnu i intenzivnu kampanju. Nije ni opoziciji problem toliko dana za kampanju, jer da je sve bilo duže, ne bi imala dovoljno resursa. Ovako će imati period koji će moći u potpunosti da iskoriste - rekao je Klačar.
On ističe da građane do 17. decembra očekuje sadržajna kampanja ispunjena nabojem, pogotovo što su predstojeći izbori izuzetno važni i za vlast i za opoziciju.
- Biće prljavih poteza, jer u ovakvim slučajevima uvek ide i doza negativne kampanje. Uvek se govori da će biti prljavih poteza i sigurno će biti takvih elemenata, ali zaštitni znak ove kampanje biće da je konfrontirajuća, emotivna i intenzivna, ispunjena događajima, sadržajima, porukama, gostovanjima i aktivnostima. Menjaće se i trendovi, kampanja je živa stvar. Ovi izbori su važni za sve, zato što je Vučić najavio da su sledeći izbori tek 2027. godine, što znači da će proći tri i po godine bez izbora - kazao je Klačar.
On ocenjuje da će najvažnije teme u predizbornoj trci biti životni standard i ekonomija.
- Vladajuća koalicija će isticati svoje uspehe i najavljivati nove projekte, a opozicija će ih kritikovati. I Kosovo će biti važna tema, ali to zavisi od faktora koji je nama nepoznat, a to je da li će tamo biti mirno ili će doći do eskalacije. Ako do toga dođe, KiM će svakako biti tema broj jedan, a ako ostane mirno, biće prisutno kao tema, ali ne previše značajno. Biće puno drugih tema, SNS će isticati razvoj infrastrukture, javna ulaganja, dobre odnose koje Vučić ima s međunarodnim akterima, opozicija će se fokusirati na borbu protiv nasilja i korupcije, a za desničare će KiM biti najzastupljenija tema - ocenio je Klačar.
Urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović, sa druge strane, smatra da opozicija predstojeće izbore dočekuje nespremna.
Iznenađena opozicija
- Kratka predizborna kampanja odgovara vlasti, opozicija je na neki način, bez obzira na to što su tražili izbore, nespremna i izbori su ih pomalo iznenadili, kao putare sneg u januaru - rekao je Vukadinović za Kurir.
On je istakao da ove godine očekuje izvanredno prljavu političku kampanju.
- Kod nas su kampanje i inače prljave, a ovoga puta će biti još prljavije. Bio bih prijatno iznenađen da ne budu. Očekujem mnogo niskih udaraca sa obe strane - ocenio je Vukadinović.
On je dodao da je sada teško govoriti o mogućim rezultatima izbora, jer kampanja postoji da se rezultati promene i poprave.
- Zato se ulaže novac u kampanje, drže se mitinzi, ali mislim da je, kada je reč o republičkom nivou, tu vlast i dalje favorit, mada mislim da će opozicija u celini donekle popraviti rezultat sa prošlih izbora. Trke na oba nivoa biće relativno neizvesne - zaključio je Vukadinović.
Antonio Ćorović