U riječkim vrtićima u Hrvatskoj mesta nikada dovoljno! Ove godine nije uspelo da se upiše oko 300 mališana, a Grad, kako bi doskočio tom problemu, uz otvaranje novih kapaciteta, pokrenuo je projekat - dadilja! Trenutno u Rijeci rade 24 takve firme koje paze na 90-ak mališana.
Barbara je profesorka hrvatskog jezika i književnosti. Volela je da radi u struci, ali pandemija joj je pomrsila račune. I tada joj se život promenio nabolje, javlja HRT.
Sufinansiranje iz budžeta
- Ja sam za vreme korone ostala bez posla i tada sam dobila posao u jednom dečjem vrtiću i tu sam zapravo otkrila ljubav prema deci i svidelo mi se. Videla sam da su me deca prihvatila i da je to nešto čime bi se volela baviti - govori Barbara Alvađ, dadilja.
Odlučila je tada, zahvaljujući odluci Grada Rijeke, da otvori kompaniju za dadilje. Naime, zbog nedostatka kapaciteta u jaslicama, od početka 2022. godine iz gradskog budžeta se sufinansira posao dadilja.
- Sada po najnovijim podacima imamo čak 24 ovakve firme dadilja. Ne samo u Rijeci, nego i okolini. Znači, u 24 firme imamo 84 dece koja su upisana - naglašava Karla Mušković, načelnica Odeljenja za zdravstvo i socijalnu brigu Grada Rijeke.
Grad dodaje 270 evra
Firma može da brine za 12 mališana do tri godine, svaki dan od 8 do 17 sati.
- Ovo je nešto drugačije, dadilje nismo jedan na jedan. Tu smo dve dadilje na 12 mališana. Tu je interakcija s drugom decom, socijalizacija, deca nisu sama, imamo različitu decu, različite potrebe i učimo jedni od drugih, stvaramo zajednički, kolektivni rad - rekla je Josipa Maček Lazić, dadilja.
Iako je mnogima ovakva briga novost, roditelji su itekako zadovoljni. Pa i cenom jer ih čuvanje mališana košta kao i roditelje čija su deca u gradskim vrtićima. Razlika od 270 evra finansira se iz gradske blagajne.
Kurir.rs/ BIZLife
Bonus video: