U Dunavu pronađeno 10 tona otpadnog gvožđa i granata
NEGOTIN - U Dunavu kod luke Prahovo do sada je registrovano oko 1.300 metalnih predmeta koji su potencijalno opasni po život ljudi, a uklonjeno je 20 granata različitog kalibra, izjavio je direktor Centra za razminiranje Petar Mihajlović.
Na prezentaciji projekta o uklanjanju neeksplodiranih ubojnih sredstava iz vode, koje je Evropska unija podržala sa 3,5 miliona evra, Mihajlović je rekao da iz vode koja je do sada pretražena nije izvađena nijedna bomba iz bombardovanja 1999. godine.
"Cilj projekta je da se pretraži teren i uklone ubojita sredstva, a prioritet su neeksplodirane bombe iz 1999. godine. Ipak, do sada nije izvađena nijedna bomba jer nije sve pretraženo", rekao je Mihajlović.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer rekao je da je u Dunavu od početka tog projekta pronađeno 10 tona otpadnog gvožđa i 250 metalnih predmeta za koje se ne zna da li su opasni i 20 granata iz Drugog svetskog rata.
"Ako želimo razvoj moramo da imamo sigurnost. Treba da obezbedimo plovnost Dunava da bi povećali bezbednost plovidbe i ekonomski potencijal regiona", rekao je Dežer i dodao da je EU u projekte razvoja Dunava uložila do sada 300 miliona evra.
Direktor Centra za razminiranje najavio je pokretanje novog projekta kojim će biti predviđeno vađenje potonulih nemačkih brodova iz Drugog svetskog rata.
Procenjeno je da bi za uklanjanje brodova bilo potrebno najmanje 12 miliona evra, rekao je Mihajlović i dodao da su na teritoriji Srbije potopljena 172 broda, od kojih se na četiri nalaze neeksplodirana ubojita sredstva i mine.
Projekat kojim je predviđeno razminiranje i uklanjanje neeksplodiranih ubojnih sredstava iz Dunava počelo je u junu prošle godine i trebalo bi da traje kraja ove godine, a za izvođače radova izabrana je nemačka firma Sitera koja je počela pretraživanje i identifikaciju tih sredstava.