DARINKA PETROVIĆ O GROZOTAMA ZLOGLASNOG LOGORA SMRTI: Ono što sam kao dete u Jasenovcu doživela nijedan film ne može da dočara!
Pon, 06.11.2023. 19:57h
→ Uto, 07.11.2023. 9:35h
Imala sam četiri godine kad su me 1941. odveli u logor Jasenovac, brat koji je imao godinu dana tamo je i preminuo! Majka i starija sestra su odvedene u logor u Nemačkoj, a u Jasenovcu sam ostala sa starijim bratom i sestrom... Tamo sam provela osam meseci! Sećam se samo da sam bila uplašena i gladna, a pamtim i viku i pucnjavu, počinje svoju bolnu ispovest za Kurir 86-godišnja Darinka Petrović, rođena Gligić, koja je svedok užasa u hrvatskom logoru Jasenovac.
Rođena je u Pakracu, a u zloglasni logor stigla je sa samo četiri godine. Oca nije uspela ni da zapamti, a ne zna ni kad je streljan, zna samo da se bavio muzikom i da je imao svoj tamburaški orkestar.
- Počeo je žešći progon, a ja sam te ružne stvari potisnula iz sećanja. Inače sam pedagog, sve sam potisnula, sećam se tek od momenta kad sam stigla na tlo okružena pristojnim ljudima posle logora, ali pamtim da sam bila uplašena. Sećam se plakanja, gladovanja, straha, vike, pucnjave... Nisam znala šta se dešava, bila sam u čudu, sva deca su bila preplašena, bez hrane i odeće, masovno su umirala od gladi - priseća se bolnih slika iz zloglasnog logora ova baka.
Foto: Privatna Arhiva
foto: Privatna Arhiva
Tamo je, nažalost, i mlađeg brata, bebu od godinu dana, izgubila...
- Majku i sestru su poslali u logor u Nemačkoj, bile su radno sposobne, a ja sam u logoru ostala sa starijom sestrom i starijim i mlađim bratom. Nažalost, mlađi brat je umro u Jasenovcu. Ko zna od čega, tamo su deca masovno umirala, nije bilo šanse da bebe prežive, a on je bio još beba. Umirali su od nebrige, gladi. Sestra je brinula o njemu koliko je mogla, a kad se razboleo, uzeli su ga od nje - svedoči Petrovićeva o užasima logora u kom je, prema nekim procenama, ubijeno 700.000 Srba.
- Taj deo mi je ostao u magli, sećam se da su nas premeštali, tada ništa nisam znala o Crvenom krstu. Nismo znali šta se zbiva, odveli su nas u neko prihvatilište za decu. Sve je to za mene traumatično životno razdoblje, ali tada sam instinktivno osećala da se dešava spas. Sećam se trenutka kad su došli ljudi da gledaju decu, ta moja pomajka je nosila čarapice, cipelice, slatkiše... To je bila porodica iz Slovenije - priča sagovornica i dodaje:
Foto: Privatna Arhiva
foto: Privatna Arhiva
Nova nevolja
Morala sam da se vratim u Slavoniju
Do 1945. godine živela je u Zagrebu s porodicom koja ju je usvojila, tamo je išla u prvi razred. Nakon oslobođenja Zagreba seli se u Sloveniju, pošto je porodica imala kuće u Ljubljani i na Bledu.
- Moji usvojitelji su upali u probleme. Bili su bogata predratna porodica, a jednog dana, kad smo bili na Bledu, upala je naoružana formacija. Zatvorili su nas u spavaću sobu dok su lomili sve po kući. I to sam doživela jako traumatično... Nisam mogla da shvatim da neko tako dobrim ljudima priređuje takvo zlo, uhapsili su oca i ponašali se kao da je ratni profiter. Zapali su u nevolje i dogovorili smo se da pređem u Slavoniju kod majke i sestre. Iako mi je to teško palo, moralo je tako biti. Bila sam veoma nesrećna zbog toga. Posećivala sam ih povremeno, čuli smo se redovno, a nakon smrti moje pomajke izgubila sam potpuno kontakt s njima - setna je Darinka.
Foto: Privatna Arhiva
Darinka sa ženom koja ju je usvojilafoto: Privatna Arhiva
- Stajala sam smrknuta u ćošku i njihov mlađi sin kaže: "Hoću ovu devojčicu!" Kad su obišli i drugu decu, vratili su se po mene. Nisam se opirala. Lepo su me prihvatili, znali su da sam srpsko dete i da sam pravoslavka. Zaista su bili voljni da spasu jedno dete i hvala im na svemu. Obožavala sam ih i oni mene, gledali su me kao svoje dete.
Autentično pismo
Darinka je dosta debela i dobro je
U autentičnom pismu koji Darinkin očuh Vilko, inače direktor u tadašnjem hrvatskom Simensu, piše i da je Dara lepo odgojena. Vilko takođe moli njenu majku da ne šalje novce za Daru, jer ona ima sve, te da taj novac čuva za sebe i najstariju ćerku.
- Darinka se od tog vremena nalazi kod nas, dosta je debela i dobra je. Vrlo dobro je odgojena, a uvek se seća majke i Vuke, o kojima nam je već puno ispričala. Istovremeno, kad je Darinka došla k nama, Marija i Petar otišli su u Sesvete kraj Zagreba, gde se nalaze kod g. Badla, isto tako dobro, kao i Darinka kod nas. Deca se i posećuju, tako da se po prilici svake nedelje dana jedan dan zajedno - navodi se između ostalog u ovom pismu.
- Gledala sam taj film, ali moj utisak je da je sve blago prikazano, da nije dovoljno surovo kao što je bilo. To je moja impresija. I kroz taj film me prati Jasenovac. Priču koju sam vam ispričala bilo bi bolje da sam zaboravila - završava svoju bolnu ispovest Darinka.
Foto: Privatna Arhiva
foto: Privatna Arhiva
Razmenjivali pisma
Vilko pronašao majku i sestru
Njen poočim Vilko je preko nemačkog Crvenog krsta pronašao Darinu majku i sestru, obavestio ih je da je Darinka s njima, da je najmlađi brat preminuo u logoru, a da su stariji brat i sestra na sigurnom. Život ju je kasnije ponovo spojio s majkom i sestrom. Sestra je našla posao i preselila se u Beograd, a ona je završila Učiteljsku školu u Pakracu, gde je boravila u internatu.
- Nisam želela s njima da se selim u Beograd, nisam mogla, ponovna selidba za mene bi bila traumatična. Nakon tri godine rada u Slavoniji rešila sam da ipak potražim posao u Beogradu. Zaposlila sam se u Domu za nezbrinutu decu, gde sam radila sve do penzije.