U saobraćajnim nezgodama u Srbiji, prema zvaničnim podacima, godišnje u proseku život izgubi oko 12 i bude povređeno oko 1.360 dece do 14 godina starosti, a radi sprečavanja ovakvih tragedija predsednik Srbije Aleksandar Vučić založio se zapooštravanje zatvorskih kazni za ova dela sa sadašnjih od dve do 12 godina, na pet do 20 godina, kao i za trajnu zabranu upravljanja vozilom za svakog ko izazove povredu ili smrt deteta u saobraćaju.
Predložene mere predsednik je saopštio na sastanku sa članovima Udruženja roditelja dece nastradale u saobraćajnim nesrećama, a roditelji i stručni sagovornici Kurira jednoglasno su pozdravili predložena rešenja čiji je cilj sprečavanje stradanja dece u saobraćajnim nezgodama.
- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primio je predstavnike pomenutog udruženja i tom prilikom je posebno istakao da će tražiti da se zakonodavstvom predvidi trajna zabrana upravljanja vozilom za onog ko počini krivično delo protiv bezbednosti saobraćaja, koje za posledicu ima povredu ili smrtni ishoh deteta.
Predsednik Vučić je izrazio želju da, u okviru svojih nadležnosti, pomogne roditeljima koji su na sastanak došli sa različitim inicijativama koje se tiču bezbednosti saobraćaja. Tokom sastanka, članovi udruženja su izneli predloge koji se tiču strože kaznene politike, što je predmet Krivičnog zakonika - saopštila je Služba predsednika Srbije za saradnju s medijima.
Ističu da su s obzirom na posledice tragedija, roditelji stradale dece su inicirali i formiranje stalne pomoći psihologa u okviru zdravstvenog sistema Srbije.
- Nakon što je pažljivo saslušao njihove predloge, predsednik Vučić je prihvatio ovu inicijativu i istakao da će od nove skupštinske većine tražiti izmenu Krivičnog zakonika kojom bi kazna za dela protiv bezbednosti saobraćaja sa smrtnim ishodom deteta ili više lica, bila pooštrena, sa sadašnjih od dve do 12 godina, na pet do 20 godina.
Pored toga predsednik Vučić je posebno istakao da će tražiti da se zakonodavstvom predvidi trajna zabrana upravljanja vozilom za onog ko počini krivično delo protiv bezbednosti saobraćaja, koje za posledicu ima povredu ili smrtni ishoh deteta - navedeno je u saopštenju.
Vučić je, kako se navodi, podsetio na to da je u septembru 2023. usvojena Nacionalna strategija za bezbednost saobraćaja 2023-2030, koja za cilj ima potpuno sprečavanje stradanja dece u saobraćajnim nezgodama, te je tokom sastanka dogovoren i dalji rad po pitanju prevencije nepropisne vožnje i bliska koordinacija sa ministarstvima saobraćaja i unutrašnjih poslova.
Vera Janković, predsednica Udruženja roditelja stradale dece u saobraćaju i majka devojčice Nikolne Janković (13), koja je 7. decembra 2022. stradala na pešačkom prelazu u Kragujevcu, je nakon sastanka rekla za Kurir da su roditelji još uvek pod utiskom kao i da nisu očekivali da ovako brzu reakciju predsednika.
- Ovo je naš drugi sastanak. Prvi smo imali u junu na kome je bilo i priče o izmeni Krivičnog zakonika. Sada je sastanku prisustvovalo desetak roditelja. Ukazali smo na sve apsurde i bićemo zadovoljni kada ovo bude realizovano. Predsednik je rekao da podržava naše stavove i nadamo se da će se promeniti i protokol za izdavanje vozačkih dozvola kao i da će doći do promene zakona jer smo svi saglasni sa tim da je stanje u saobraćaju katastrofalni počev od sve češćih vožnju i kontra smeru koje su aktuelne u poslednje vreme - kazala je Jankovićeva.
Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta u penziji, ističe za Kurir da apsolutno podržava ovu odluku predsednika i smatra da je ona najbolja moguća.
- Svaka kazna mora da odgovara delu, izvršiocu i okolnostima, a između ostalog mora i da bude edukativna. O tome kolike su kazne za koje krivično delo donosi odluku i predsednik, koji nije samo političar već i pravnik i to predlaže najpametnijem organu i ukoliko te izmene budu usvojene ja ih podržavam i saglasan sam sa njima.
Kurir.rs/ A. Kocić
Bonus video: