Vraneš: Jezik se ne brani izbacivanjem tuđica
BEOGRAD - Dekan Filološkog fakulteta Aleksandra Vraneš izjavila je danas, povodom Evropskog dana jezika, da se "jezik čuva našom svešću i našom potrebom da ga imamo, a ne borbom protiv tuđica".
U razgovoru povodom međunarodne konferencije "Kultura u dijalogu" koja će se održati na Filološkom fakultetu od 28. do 30. septembra, Vraneš je najavila i predkonferencije aktivnosti koje će započeti sutra obeležavanjem Dana jezika.
Na skupu koji će sutra biti održan u Sali heroja na Filološkom fakultetu govoriće šef delagacije EU u Srbiji Vensan Dežer, ministar obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja Žarko Obradović, profesor Ranko Bugarski, prodekan Filološkog na Beogradskom univerzitetu Zoran Paunović, najavila je Vraneš.
Ona je, na pitanje kako ona vidi "odbranu" srpskog jezika, istakla da "jezik može da prima strane uticaje, ali je bitno da se moraju sačuvati njegova sintaksa i morfologija".
Vraneš zastupa stav da su to faktori koji čuvaju sopstvo jezika, a ne prihvatanje stranih reči koje su ušle u globalnu upotrebu jer to je potpuno normalno u savremenoj komunikaciji da se jezici prožimaju.
"Insistiranje na, navodnoj, čistoći jezika vodi negativnom kraju", navela je dekan fakulteta na kome se pored srpskog jezika i književnosti izučavaju još 33 strana jezika.
Ona je podsetila da postoji u svetu ideja o ugroženosti "malih" jezika i jezika nacionalnih manjina u sredinama gde dominira jezik najbrojnijeg naroda, ali smatra da to neće biti slučaj da ceo svet pređe da koristi samo engleski koji je danas "ligva franka".
Vraneš je citirala nemačkog pesnika i mislioca Franca Magnusa Encesbergera koji je izjavio da je uvek u istoriji bilo "imperijalnih jezika" i dok postoje imperije njihov jezik će biti veoma rasprostranjen.