Sve je veći raskol između ukrajinskih i zapadnjačkih obaveštajnih službi, objavio je londonski Tajms, navodeći da bi namera špijuna u Kijevu da rat prenesu u Rusiju likvidacijom političkih meta mogla da ide u korist Moskvi.
Britanski istoričar Mark Galeoti, ekspert za modernu Rusiju, kaže da ukrajinske i zapadnjačke obaveštajne službe, pre svih one iz Sjedinjenih Država i Velike Britanije, blisko sarađuju još od 2014, kad je Rusija anektirala poluostrvo Krim.
Bez transparentnosti
Galeoti je tenzije pripisao rezervama "u vezi sa ukrajinskom strategijom odvođenja rata u Rusiju bombardovanjem i ubijanjem ne samo vojnih već i političkih ciljeva".
- Zapad je posebno zabrinut što bi, suprotno ukrajinskom uverenju da će ovi udari potkopati podršku ruskog naroda vojnoj kampanji protiv Kijeva, mogli imati suprotan efekat i podići moral i podršku za specijalnu vojnu operaciju, kako u Rusiji nazivaju invaziju na Ukrajinu.
Galeoti navodi i da, uprkos snažnoj saradnji među obaveštajnim službama, Kijev zapravo nikad nije bio u potpunosti transparentan prema svojim saveznicima i da je okretao glavu na neka od njihovih upozorenja.
- Zapadnjačke zemlje koje ubijaju svoje neprijatelje iz dronova u svom delu sveta ne bi trebalo da se žale zbog naših metoda - rekao je neimenovani ukrajinski obaveštajni zvaničnik.
Galeoti je ukazao i na duboko ukorenjen strah Kijeva da će na Zapadu doći do "umora od Ukrajine", što će dugoročno potkopati finansijsku i vojnu podršku. - Iako Ukrajina neće želeti da preduzme akciju koja bi Zapad mogla dodatno da uvuče u rat protiv Rusije, možda se u Kijevu više neće truditi da se takve akcije spreče - naveo je Galeoti.
Pomoć CIA
Vlasti u Kijevu još od početka sukoba 24. februara prošle godine optužuju ukrajinske obaveštajne službe da rukovode atentatima na javne ličnosti u Rusiji. Prošle godine je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) optužila ukrajinski SBU da stoji iza ubistva Darije Dugine, ćerke političkog komentatora Aleksandra Dugina, podmetanjem bombe ispod njenog džipa. U Moskvi takođe tvrde da Kijev stoji iza likvidacije Maksima Fomina, vojnog blogera koji je bio poznat pod pseudonimom Vladlen Tatarski, u jednom kafeu u Sankt Peterburgu. U julu ove godine FSB je naveo da je sprečio zaveru da se izvrši atentat na Margaritu Simonijan, glavnu urednicu portala Raša tudej, i poznatu novinarku Kseniju Sopčak. Vašington post je prošlog meseca objavio da je američka CIA potrošila na desetine miliona dolara kako bi opremila ukrajinske obaveštajne službe opremom za nadzor i pomogla u izgradnji velikog postrojenja.
Kurir
Bonus video: